Erdoğan: “Merkez Bankası rezervlerimiz 115 milyar doların üzerine çıkacak” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası rezervlerinin 109 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve süreci tamamlanan işlemlerle birlikte bu sayının önümüzdeki günlerde 115 milyar dolar seviyesine çıkacağını bildirdi. En düşük memur maaşının 4348 liradan 5700 liraya çıkmasına da değinen Erdoğan, “Kamu işçilerimizden sonra memurlarımızı da enflasyona ezdirmeme sözümüzü yerine getirdik.” dedi.  

GÜNDEM 24.08.2021, 16:03 25.08.2021, 18:03 Başak Çetin
Erdoğan: “Merkez Bankası rezervlerimiz 115 milyar doların üzerine çıkacak” 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Ekonomiye ilişkin önemli mesajlar veren Erdoğan, Merkez Bankası rezervlerinin 109 milyar dolar olduğunu açıkladı. Göreve geldiklerinde Türkiye’nin senelik ortalama büyüme oranının yüzde 1’in altında olduğunu ve bu oranın şu anda yüzde 5,1’e çıktığını aktaran Cumhurbaşkanı, önümüzdeki günlerde Karadeniz’de selden etkilenen böleler ile Muğla ve Antalya yangınlarında etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunacağını belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde: 

“Türkiye, bölgesinde egemenlik haklarını gerçek anlamda kullanabilen az sayıdaki ülkelerden biri. Bazen birileri çıkıp ‘19 senede ne yaptınız?’ diyebiliyor. Bu tür ithamlara vereceğimiz en güzel cevap, 19 senede yaptıklarımızı anlatmak olacaktır. Cari açığı 2019’da cari fazlaya dönüştürmeyi başarmıştık. Yakın zamanda bu tabloyu yeniden göreceğiz. Türkiye’nin yıllık ortalama büyüme oranı yüzde 1’in altındaydı biz hükümeti devraldığımızda. 19 senede yüzde 5,1 büyüme seviyesine getirdik. Merkez Bankası rezervlerimiz şu anda 109 milyar dolar seviyesince. Süreci tamamlanan işlemlerle birlikte bu rezerv, 115 milyar doların üzerine çıkacak.” “Milli gelirimizi trilyon dolar üzerine çıkaracağız” 

“Dövizdeki dalgalanma başta olmak üzere yaşadığımız hadiseler sebebiyle bir miktar düşen milli gelirimizi en kısa sürede trilyon doların üzerine çıkaracağız.” 

Havalimanı ve milli otomobil hakkında 

“Eğitimde derslik sayımızı 343 binden 620 binin üzerine çıkardık. 22 bin yatak kapasiteli 17 şehir hastanemizle sağlıkta hizmet kalitesini artırdık. Düzensiz göçle daha etkin mücadele için de 25 adet Geri Gönderme Merkezi oluşturduk. İktidara geldiğimizde 26 olan havalimanı sayımızı 19 senede 56’ya çıkardık. 19 senede çiftçilerimize 165 milyar lira tutarında destek verdik. Türkiye, insansız hava araçları başta olmak üzere pek çok alanda dünyanın sayılı savunma sanayi üreticisi ve ihracatçısı ülkeleri arasına girdi. Yerli otomobilimizin üretim süreci de planlandığı şekilde işliyor. İnşallah 2023 senesinde kendi otomobilimizi yollarda göreceğiz.”

 

“En düşük memur maaşı 5700 liraya yükseldi” 

“Kamu çalışanlarına yönelik toplu sözleşmenin hayırlı olmasını diliyorum. Bu sözleşme kapsamında en düşük memur maaşı 4348 liradan 5700 liraya yükseldi. Okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine haftada 2 saat ilave ek ders imkanı sağlandı. 2022-2023 seneleri için memur maaşlarındaki artış oranı da yüzde 31,2 oldu. Bu artış da miktar bazında 1352 liraya denk geliyor. Kamu işçilerimizin ardından memurlarımızı da enflasyona ezdirmeme sözümüzü yerine getirdik.”  

“Ormanlarımız küllerinden doğacak” 

“Küresel bir felaketle karşı karşıya olduğumuz doğrudur. Eşi görülmemiş yangınların izlerini silmekte kararlıyız. Allah’ın izniyle bu devlet güçlüdür. Biz, bunu başaracağız. Ormanlarımızın küllerinden yeniden doğduğunu göreceğiz. Geniş ölçekli bir heyetle arkadaşlarımızı Batı, Doğu Karadeniz ve güneyde çalışma yapmak üzere görevlendirmeleri dün yaptık. Afetlerin başından bu yana devlet olarak halkın yanında olduk.” “Her sahada olmalıyız” 

“Haziran 2023’e kadar gece-gündüz her sahada çalışmamız gerekiyor. Her sahada olmalıyız. Yarın, Ahlat’a gidiyoruz. Malazgirt’e gidiyoruz. Ahlat’ta büyük bir araziyi devletimize kazandırıyoruz. Alparslan’ın yola çıktığı gibi Devlet Bey ile beraber Ahlat törenimizi yapacağız. Malazgirt’ten döndükten sonra da Doğu Karadeniz programlarımızı devam ettireceğiz. Sonrasında Bartın’ı, Sinop’u ve Kastamonu’yu ziyaret edeceğiz. Programımızda ayrıca Antalya ve Muğla ziyaretleri de yer alıyor. Bu bölgelerde tamamlanan bazı evler var, onların açılışını yapacağız.” 

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu