Erdoğan İran'da

Üçlü Zirve Toplantısı kapsamında İran'ın başkenti Tahran'a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sadabad Sarayı'nda İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi tarafından karşılandı. Tören kıtasını selamlayan Erdoğan, İbrahim Reisi ile görüşmeye geçti.

GÜNDEM 18.07.2022, 22:25 19.07.2022, 10:44 Koray
Erdoğan İran'da

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Mehrabad Uluslararası Havaalanı'nda İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Protokol Müdürü Reza Naghipour, İran'ın Ankara Büyükelçisi Mohammad Farazmand, İran Enerji Bakanı Cevad Uci, ülkemizin Tahran Büyükelçisi Derya Örs ve eşi ile büyükelçilik çalışanları karşıladı. 

Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, İçişleri Bakanı Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Ticaret Bakanı Muş, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun da Tahran'a iniş yaptı.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Erdoğan'ı karşıladı

İran'da yapılacak Üçlü Zirve Toplantısı kapsamında başkent Tahran'a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sadabad Sarayı'na gitti. Burada İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi tarafından karşılanan Erdoğan, tören alanındaki yerini aldı. 

İki ülkenin milli marşları okunduktan sonra tören kıtasını selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbrahim Reisi ile yapacağı görüşme için toplantı salonuna geçti.

Putin ile yüz yüze görüşecek

Ziyaret çerçevesinde, İran-Türkiye Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Yedinci Toplantısı, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin başkanlıklarında başkent Tahran'da gerçekleştirilecek.

İlgili bakanların katılımıyla tertiplenecek olan Konsey Toplantısı'nda, iki ülke ilişkileri bütün yönleriyle gözden geçirilecek, Türkiye-İran iş birliğinin daha da geliştirilmesi için atılabilecek olan adımlar masaya yatırılacak.

Görüşmelerde, iki ülke ilişkilerinin yanı sıra global ve bölgesel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacak.

Erdoğan aynı gün Rusya Devlet Başkanı Putin'in de iştirakiyle Reisi'nin ev sahipliğinde başkent Tahran'da düzenlenecek olan Astana formatında Yedinci Üçlü Zirve Toplantısı'na katılacak.

Zirvede, Suriye'deki son durum, IŞİD ve PKK/YPG başta olmak kaydıyla bölge güvenliğine tehdit eden terör örgütleri ile mücadele, siyasi çözüme yönelik gayretler, insani durum ve sığınmacıların ülkelerine gönüllü olarak geri dönüşleri hususlarının istişare edilmesi bekleniyor.

Erdoğan, zirvede Putin ile ikili bir görüşme de yapacak.Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu