Erdoğan'dan Avusturya'ya doğal gaz çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ile yaptığı telefon görüşmesinde, Avusturya-Türkiye ilişkilerini geliştirecek olan adımlar ve Ukrayna-Rusya savaşı dahil bölgesel hususlar ele alındı. Erdoğan, Hazar ve Doğu Akdeniz bölgelerindeki enerji kaynaklarının ülkemiz üzerinden Avrupa kıtasına taşınmasının stratejik önemine de işaret etti.

GÜNDEM 10.04.2022, 21:29 11.04.2022, 10:41 Koray
Erdoğan'dan Avusturya'ya doğal gaz çağrısı

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avusturya Başbakanı Nehammer ile bir telefon görüşmesi yaptı.

İletişim Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, söz konusu görüşmede, iki ülke ilişkilerini geliştirecek olan adımlar ve Ukrayna-Rusya savaşı dahil olmak üzere bölgesel hususlar ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avusturya ve Türkiye arasında son zamanlarda artış gösteren üst düzey temaslardan büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirirken, iki ülke arasındaki en kuvvetli insani ilişkileri oluşturan Avusturya'daki Türklerin huzuru ve refahı hususunda gösterilecek olan hassasiyetin, mevcut müspet atmosferi daha da pekiştireceğini ifade etti."Elimizden geleni yapmayı sürdüreceğiz"

Erdoğan, Ukrayna ile Rusya arasında sulhun sağlanması için ellerinden gelen bütün çabayı sarf etmeyi sürdürdüklerini kaydetti.

AB-Türkiye arasındaki ilişkilerin yerleşik mekanizmalarının tekrar işletilmesi, vize serbestisinde artık somut adımların atılması, yeni fasıllara geçilmesi ve Gümrük Birliği'nin güncellenmesine yönelik müzakerelere gecikmeden başlanması beklentisini de tekrarlayan Erdoğan, Hazar ve Doğu Akdeniz bölgelerindeki enerji kaynaklarının ülkemiz üzerinden Avrupa kıtasına taşınmasının stratejik önemine işaret etti. Türkiye Cumhurbaşkanı, Avrupa'nın doğal gaz sektöründeki en önemli dağıtım merkezlerinden biri olan Avusturya ile bu noktadaki iş birliğini daha da artırabileceğini sözlerine ekledi.
 

Yorumlar (0)
18
açık