Erdoğan: Antarktika'da söz sahibi olmak istiyoruz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kutuplarda bayrağımızı dalgalandırmak için kamp kuruldu. Hedefimiz Antarktika'da gözlemci ülke statüsünden çıkıp kıtanın geleceğinde söz sahibi olmak." dedi.

GÜNDEM 30.12.2019, 14:37 30.12.2019, 15:19
Erdoğan: Antarktika'da söz sahibi olmak istiyoruz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri'nde önemli açıklamalar yaptı.

"Bu sene 57 bilim insanımız TÜBİTAK ve TÜBA tarafından ödüle layık görüldü." diyen Erdoğan, "Bilim insanlarımızın teşvik edilmesini sağlayacak çalışmalar yapmalıyız. Bugün ödül alan tüm akademisyenlerimizin gerçekten de çok çarpıcı çalışmaları olduğunu görüyoruz. Bilim insanlarımıza 1,8 milyar lira destek verdik. Bilgi ve teknoloji üretmeyen ülkelerin geleceğin dünyasında yeri yok. Ürettiğimiz teknoloji ile tüm insanlığa faydada bulunacağız." ifadelerini kullandı.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...

"Gemlik’te 1 milyon metrekarelik alanı TOGG’a tahsis ettik"

"Bilişim Vadisi’nin açılışını gerçekleştirdik.  Artık yeni teknolojilerin sadece pazarı olmakla kalmayacağız, bu teknolojileri üreten, tüm dünyaya yayan ve kendi koyduğu standartları kabul ettiren bir ülke haline gelmekte kararlıyız. Marmaray bağlantısını yaparak İzmir’deki teknoloji üssüyle bağlantısı sağlayarak Bilişim Vadisi’nin cazibesini artırmak istiyoruz. Geliştirilen otomobillerin ilk gösterimini de burada yaptık. Umut verici gurur verici bir çalışmanın yapıldığını gördük. 2022’de inşallah seri üretime de geçilecektir. Gemlik’te 1 milyon metrekarelik alanı TOGG’a tahsis ettik. Projenin her aşamasını takip ediyor çıkan her sorunu çözüyoruz. Bu proje ülkemiz içini otomobil üretmenin çok daha ötesinde bir vizyona sahiptir. Milletimiz de Türkiye’nin otomobiline sahip çıkmıştır. Başta şahsım olmak üzere siparişleri de almaya başladık. Devrim otomobilinin önünü kestiler ama inşallah devrin otomobilinin önünü kesemeyecekler. "

"Antarktika'da geleceğinde söz sahibi olmak istiyoruz"

"Kutuplarda bayrağımızı dalgalandırmak için kamp kuruldu. Hedefimiz Antarktika'da gözlemci ülke statüsünden çıkıp kıtanın geleceğinde söz sahibi olmak."

"Geleceğimiz için asıl önemli olan gençlerimizi araştırma ve bilime yönlendirmektir. Bilim ve teknolojide geldiğimiz yer çok önemli ama hala katedecek çok yolumuz var. Biz bilim insanlarımızı desteklemeye devam edeceğiz."

"Kanal İstanbul'u isteseler de istemeseler de yapacağız"

"Türkiye'nin 2020'de AB'ye ödeyeceği yaklaşık 80 milyon Avroluk katkı payı, ülkemizdeki araştırmacılar için kullanılacaktır. Kanal İstanbul'u isteseler de istemeseler de yapacağız. Yaparken iki tane de modern şehir inşa edeceğiz."

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu