Diyanet'ten Cuma namazı açıklaması: Evde kılınabilir!

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle Cuma namazı yerine evde öğle namazı kılınabileceğini bildirdi.

GÜNDEM 13.03.2020, 11:53 13.03.2020, 12:15
Diyanet'ten Cuma namazı açıklaması: Evde kılınabilir!

Türkiye'de iki koronavirüs vakasının tespit edilmesinin ardından vatandaşlar paniğe kapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, "Cuma namazı iptal edilecek mi?" sorusunu yanıtladı. Kurul tarafından yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle cuma namazı yerine evde öğle namazı kılınabileceği ifade edildi.

Söz konusu açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak ilan edilen, henüz tedavisi bulunamayan koronavirüs nedeniyle Cuma namazıyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Cuma namazı; kitap, sünnet ve icma ile sabit olup, cemaatle kılınan ve şartlarını taşıyan her mükellefin yerine getirmesi gereken farz bir namazdır. Bununla birlikte can ve mala yönelik tehlikeler ve hastalık gibi çeşitli mazeretlerin, Cuma namazına gitmemeyi mubah hale getirdiği bilinmektedir. Bu kapsamda hasta olup Cuma namazına gittiği takdirde hastalığının artmasından veya uzamasından endişe eden kimselerin Cuma namazı kılmakla yükümlü olmadığı kaynaklarımızda açıkça ifade edilmiştir. İslam’ın hayatın korunmasına yönelik aldığı önlem olarak bulaşıcı hastalık durumu da, aşağıda zikredilen şartlar çerçevesinde Cuma namazıyla ilgili bir mazeret olarak değerlendirilmiştir."

"Karantina kapsamında tutulan bölgedeki kişilere Cuma namazı farz değil"

Koronavirüsün görüldüğü ülkelerde yaşayan ve yüksek risk grubunda bulunan Müslümanların mazeretli sayılması nedeniyle Cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılabilecekleri kaydedilen açıklamada, "Koronavirüs hastalarının veya şüphe nedeniyle gözetim altında tutulanların, Cuma namazı veya başka bir gerekçeyle insanların toplu halde bulunduğu mekânlara gitmeleri caiz değildir. Kamu sağlığını korumakla yetkili otoritelerce karar alınması halinde, hastalığın yayılmaması için karantina kapsamında tutulan bölgedeki kişilere Cuma namazı farz değildir. Bu kişilerin, söz konusu çağrıyı veya sınırlamayı ihlal ederek cemaate katılması caiz değildir. Bu kişiler, Cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılmalıdırlar." denildi. 

Yorumlar (0)
30
açık