"Çatlak" krizi sürüyor! THY'den açıklama geldi

Avustralyalı havayolu şirketi Qantas'ın Boeing 737 NG tipi uçaklarının seferlerini çatlaklar sebebiyle durdurmasının ardından gözler Türkiye'de bulunan havayolu şirketlerine çevrildi. Türk Hava Yolları (THY), ABD Federal Havacılık İdaresinin (FAA) direktifi doğrultusunda filosunda bulunan Boeing 737 NG serisi uçaklardan belirli konma sayısına ulaşan yaklaşık 20 adet uçakta teknik incelemenin sona erdiğini ve bunlardan yalnızca bir tanesinin bakıma alındığını belirtti.

GÜNDEM 01.11.2019, 17:33 01.11.2019, 17:48
"Çatlak" krizi sürüyor! THY'den açıklama geldi

Boeing'in 737 NG modellerinde karşılaştığı "çatlak" probleminin ardından filolarında bu uçaklardan toplam 220 tane bulunan Türkiye'deki havayolu şirketleri de harekete geçti. 

Havayolu şirketleri, Amerikan Federal Havacılık İdaresinin (FAA) Boeing 737NG serisi uçaklar için 3 Ekim 2019 tarihinde yayınladığı uçuşa elverişlilik direktifi (AD) kapsamında incelemelerde bulundu. 

Türk Hava Yolları (THY), ilk olarak incelediği 20 adet 737 NG'den birinde çatlak tespit ederek hangara çekti.

"Sadece bir tanesi bakıma alınmıştır"

THY, filosunda bulunan Boeing 737 NG serisi uçaklara yönelik Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bir açıklamada bulundu. 

Söz konusu açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından, Boeing 737NG serisi uçaklar için 3 Ekim 2019 tarihinde belirli konma sayısına ulaşanlarının, kanat ve gövde birleşim bölgelerinin periyodik kontrolüne ilişkin esaslar tanımlanmıştır. Direktif kapsamına giren yaklaşık 20 adet uçağımızın teknik incelemeleri tamamlanmıştır. Gerçekleştirilen kontroller neticesinde belirtilen konma sayısına ulaşmış olan uçaklarımızdan sadece bir tanesi bakıma alınmıştır. Bakıma alınan uçağımız dışında hiçbir uçağımızda uçuşa elverişlilik direktifi doğrultusunda teknik müdahale gerektirecek bir duruma rastlanmamıştır. Konuyla ilgili gelişmeler, Boeing firması ile haftalık olarak yapılan toplantılar ve FAA tarafından yayınlanan bildirimler üzerinden takip edilmektedir. Ortaklığımız uçuş güvenliğini her zaman birinci öncelikte tutan ve tutmaya devam edecek olan bir yaklaşımla ilgili üreticiler ve havacılık otoriteleri ile koordineli çalışmaya devam etmektedir."

Yorumlar (0)