Ankara Valiliği yeni tedbirleri açıkladı

Ankara Valiliği yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında "şehirler arası seyahat tedbirlerini" açıkladı.

GÜNDEM 28.03.2020, 15:24
Ankara Valiliği yeni tedbirleri açıkladı

Ankara Valiliği, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yayılmasını engellemek amacıyla sosyal izolasyonun sağlanması, sosyal hareketliliğin ve insanlar arası temasın azaltılması için şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferlerinin bugün saat 17.00'den itibaren valilik izniyle yapılabileceğini duyurdu.

Ankara Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, İl Pandemi Kurulu Toplantısı,  Ankara Valisi Vasip Şahin başkanlığında, üniversite rektörleri, kolluk birimleri, yerel yönetim temsilcileri, bazı meslek odaları ve il idare şube başkanlarının katılımıyla Gölbaşı Vilayetler Evi'nde gerçekleştirildi.

Toplantıda, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle (küresel salgın) ilgili Ankara'da bugüne kadar yapılan çalışmalar ve hazırlıklar masaya yatırıldı. Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan hazırlıklar, Ankara'nın yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili son durumu ve İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar konusunda kurul üyeleri bilgilendirildi.

İl Pandemi Kurulu Toplantısı'nda, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) önlemleri çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Pandemi Genelgesi ve İçişleri Bakanlığı Şehirler Arası Otobüs Yolcu Taşımacılığı ile ilgili ek genelge doğrultusunda valilik tarafından kararlar alındı.

Otogar çıkışlarına sağlık kontrol noktaları

Ankara Valiliği tarafından alınan kararlara göre, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yayılmasını engellemek için sosyal izolasyonun sağlanması, sosyal hareketliliğin ve insanlar arası temasın azaltılması için şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferleri, bugün saat 17.00'den itibaren Ankara Valiliğinin izniyle gerçekleştirilebilecek.

Bu izin, tedavi ihtiyaçları sebebiyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son 15 gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirler arası yolculuk yapması durumlarında verilecek.

İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, Seyahat İzin İl ve İlçe Kurullarına başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacak, talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergahı ve süresini de içerecek şekilde "Şehirlerarası Otobüs Seyahat İzin Belgesi" verilecek.

Seyahat İzin Kurulları tarafından, Şehirler Arası Otobüs Seyahat İzin Belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak.

Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak ve yolcular, sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayacak.

Seyahat İzin Kurullarınca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerdeki adreslerini belirten yolcu listeleri gidilecek ildeki valiliğe bildirilecek.

Ankara'ya gelecekleri bildirilen yolcuların ise il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecektir. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacak.

Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecek. Bu süreçte otogarlarda görev yapacak tüm personelin rutin aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilmesi sağlanacak.

Otobüslere dinlenme tesislerinde mola yok

Yolculuğuna izin verilen otobüsler, seyahat güzergahlarında ancak Ankara otogarlarında duracak ve seyahat etmesine izin verilen yolcuları, kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabilecek.

Süreç boyunca otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetleri de yasaklanacak. İzinsiz yolculukların önlenmesi için yol kontrol noktalarında gerekli önlemler alınacak.

Otobüslerin güzergahlarında mola yerleri, hijyen kuralları açısından sürekli denetlenecek ve sağlık kurallarına uygun olarak faaliyet yürütmeleri sağlanacak.

Alınan kararların, tedbirlerin uygulanması kolluk ve ilgili diğer birimler tarafından takip edilecek, herhangi bir aksaklığa meydan verilmeden müdahale edilecek.

Yorumlar (0)
18
kapalı