Altun'dan New York Times’a ders: Mektubu yayınlamak zorunda kaldılar

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, koronavirüs salgınıyla mücadelede başarılı ülkelere ilişkin başyazısında Türkiye’ye yer vermeyen Amerikan The New York Times’a bir mektup yazarak, gazeteyi hatasını düzeltmek zorunda bıraktı. New York Times, Fahrettin Altun’un Türkiye'nin koronavirüsle başarılı mücadelesini anlattığı mektubunu yayınladı.

GÜNDEM 05.05.2020, 00:07 05.05.2020, 08:51 Hanife
Altun'dan New York Times’a ders: Mektubu yayınlamak zorunda kaldılar

The New York Times’ta 1 Mayıs’ta yayınlanan “Krizde Gerçek Liderler Ortaya Çıkıyor” başyazısında Almanya başta olmak üzere bazı ülkelerin koronavirüsle mücadelelerine övgüler düzülürken, Türkiye’nin başarıları hasıraltı edilmişti.

Bunun üzerine harekete geçen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Amerikan gazetesini hatasını düzeltmek zorunda bıraktı. New York Times gazetesine hitaben bir mektup kaleme alan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye’yi gözardı eden yazıya, sayılarla cevap verdi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un The New York Times’a yazdığı mektup şu şekilde:

 “1 Mayıs tarihinde yayımlanan “In a Crisis, True Leaders Stand Out” (Krizde Gerçek Liderler Ortaya Çıkıyor) başlıklı başyazınızda Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde elde ettiği başarılar göz ardı edilmiştir.

Türkiye, virüsle mücadele stratejisini oluşturmak için önde gelen tıp uzmanları ve salgın hastalık hocalarından oluşan bir Bilim Kurulu ihdas etmiştir. Bu dönemden itibaren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kabinesi, Türkiye’nin müdahalesini bilim insanlarının tavsiyeleri doğrultusunda yönetmiştir. Bu hususta sayılar son derece açıktır.
 

Türkiye'den bahsedilmemesi dikkat çekicidir

Başyazınızda bir başarı hikâyesi olarak övgüler dizilen Almanya’da bir milyon kişide neredeyse 83 kişi Kovid-19 nedeniyle ölürken, bu sayının yaklaşık 40 seviyesinde olduğu Türkiye’den bahsedilmemesi dikkat çekicidir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetindeki hükümetlerin 2002 yılından itibaren milyarlarca dolar yatırım yaptığı ücretsiz ve evrensel sağlık sistemi sayesinde yeni enfeksiyonlar yavaşlatılmış; 60 binden fazla hasta başarıyla tedavi edilmiştir.

Son olarak, güçlü imalat sanayiimiz, ilgili kurumlarımızın işbirliğiyle, hükümetin cerrahi maskeleri tüm vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtmasını mümkün kılmıştır. Ayrıca Türkiye, aralarında Amerika Birleşik Devletleri’nin de bulunduğu 57 ülkeye tıbbi malzeme ve solunum cihazı yardımında bulunmuştur.”

New York Times gazetesinin Türkiye karnesi

•    Gezi kalkışmasından 17-25 Aralık kumpasına; çukur operasyonlarından 15 Temmuz hain darbe girişimine kadar Türkiye'nin ve demokrasisinin karşı karşıya kaldığı tüm saldırılara destek olan gazete, 15 Temmuz hain darbe kalkışmasından günler sonra FETÖ elebaşısının makalesini yayımlayarak terör örgütü liderini aklamaya çalışmıştı.

•    New York Times, Koronavirüs salgını sırasında Türkiye’ye yönelik saldırılarını sürdürdü. Gazetenin Türkiye’yle hiçbir ilgisi olmayan salgın haberlerinde Türkiye’den fotoğraflar kullanarak algı operasyonu yapmaya kalkması üzerine İletişim Başkanlığı yine harekete geçerek, dünyaca ünlü gazetenin editörüne özür diletmişti.

•    Aynı gazete, hiçbir kanıt göstermeden Türkiye’nin KOVİD-19 kaynaklı ölümleri gizlediğini iddia etmişti. İddia, Türk Tabipler Birliği (TTB) ve CHP’li eski milletvekili Barış Yarkadaş’a dayandırılmıştı.

•    New York Times İstanbul bürosunu İngiliz muhabir Carlotta Gall yönetiyor. Büroda bir süredir asistanlık yapan Şafak Timur ise daha önce terör bağlantısı nedeniyle kapatılan İMÇ TV’de çalışıyordu. Timur’un sosyal medya hesaplarında Türkiye’yi karalayan, terör örgütlerine ve uzantılarına müzahir paylaşımlar yaptığı dikkat çekiyor.

Yorumlar (0)
15
açık