Yavuz perşembe günü yola çıkıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, G20 Enerji ve Çevre Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere geldiği Japonya'nın Nagano şehrine bağlı Karuizawa yerleşiminde ki Anadolu Ajans muhabirine, Doğu Akdeniz'de yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

EKONOMİ 18.06.2019, 17:02 Oğuzhan Sabuncu
Yavuz perşembe günü yola çıkıyor

Türkiye'nin Kıbrıs Adası açıklarındaki doğal gaz arama çalışmalarına bağlı olarak Fatih Dönmez, Fatih Sondaj Gemisi’nin ikinci sondajını Finike-1 aldı sahada devam ettiğini söyledi. Oradaki suyun derinliğinin 2 bin 300 metre civarında olduğunu ileten Fatih Dönmez, şunları aktardı:

"Şu anda da sondajımız 3 bin metreleri aşmış durumda. Hedef derinliğimiz deniz seviyesinden itibaren 5 bin-5 bin 500 metreler seviyesine inmek. Yaklaşık 100-120 günlük bir iş programımız var. Temmuz sonlarına doğru hedeflenen yere ulaşmış olacağız. Tabii başından beri söylediğimiz bir şey var. Bu işin garantisi yok. Sondaj yapmadan ne var ne yok bilme şansımız yok. Ümitliyiz tabii orada da. Doğu Akdeniz'de Türkiye’yi enerji denkleminin dışına atmaya çalışanlar, Türkiyesiz realistik bir çözümün olmadığının farkında ama belirtemiyorlar."

Kıbrıs'ta yaşayan soydaşların ve KKTC'nin haklarını da sonuna kadar savunacaklarını söyleyerek hatırlatan Fatih Dönmez, adaletli bir paylaşımdan yana olduklarını söyledi.

"Perşembe günü uğurlayacağız"

Uluslararası hukuka uygun olarak tüm işlemlerin devam ettirildiğini ve bundan sonra da kararlılıkla bunun devam edeceğine dikkat çeken Fatih Dönmez, "İkinci gemimiz de hazırlanmak üzere. Yavuz sondaj gemimizi perşembe günü uğurlayacağız. Şu anda tersanedeki bakım ve onarım çalışmaları devam etmekte. Perşembe günü uğurlayacağız. Temmuz başı gibi KKTC'den almış olduğumuz ruhsat sahası üzerinde ilk sondajına başlamış olacak." kelimelerini kullandı.

Fatih Dönmez, bu lokasyonların tespit edilirken yoğun ve ayrıntılı çalışmalar yapıldığına dair dikkat çekerek, şu açıklamalarda bulundu:

"Uzmanlar değerlendiriyor, yerine göre dışarıdan destek, servis almak suretiyle yapılan çalışmaların teyidi ve doğruluğu sağlanmış oluyor, ondan sonra lokasyona karar verilmiş oluyor. Son derece teknolojik bir operasyon. Bu iki gemimizde zaten dünyada bu düzeyde bu özellikteki 15-16 gemiden birisi."

Operasyonları büyük oranda yerli çalışanlarla yaptıklarına ve yerlileşme oranının gittikçe çoğaldığına da işaret eden Fatih Dönmez, "Hem Yavuz'la hem Fatih'le gerek Akdeniz'de gerekse Karadeniz'de bu sondajlarımıza devam edeceğiz." diye konuştu.

Sismik arama gemileri sahada

Aynı zamanda iki tanede sismik araştırma gemisi olduğunu anımsatan Fatih Dönmez, bunlardan Barbaros Hayrettin Paşa'nın şu anda adanın güneyinde gerek KKTC'den almış olduğu ruhsat alanını ve gerekse kendi verdikleri ruhsat alanlarında sismik aramalarına, araştırmalarına devam ettiğini söyledi.

Fatih Dönmez, MTA'ya ait Oruç Reis Gemisi'nin ise bir ara Karadeniz'de çalıştığını hatırlatarak, "Şu anda o da Marmara’da hidrokarbon rezervlerini araştırma çalışmalarına devam ediyor. Özetle iki sismik arama gemimiz, iki de sondaj gemimizle bize ait sularda, kıta sahalarımızda hidrokarbon zenginliğimiz varsa arayıp, bulmak için çalışıyoruz, çaba gösteriyoruz." ifadelerinde bulundu.

Yorumlar (0)
19°
parçalı az bulutlu