"Her Şey Dahil" tatil konsepti için devam kararı çıktı!

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, "Türkiye, 'Her şey Dahil' tatil konseptini, eski sunulan hizmetlerden herhangi bir kısıtlama yapmadan uygulanmaya devam edecektir." açıklamasında bulundu.

EKONOMİ 16.05.2020, 12:34 16.05.2020, 12:38
"Her Şey Dahil" tatil konsepti için devam kararı çıktı!

Türkiye'de "Her şey Dahil" tatil konsepti, eski sunulan hizmetlerden herhangi bir kısıtlama yapmadan uygulanmaya devam edecek.

Konuya ilişkin açıklama, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin'den geldi.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Eresin, "Türkiye, 'Her şey Dahil' tatil konseptini, eski sunulan hizmetlerden herhangi bir kısıtlama yapmadan uygulanmaya devam edecektir. Sadece pandemi dönemi ile sınırlı kalmak üzere, özellikle yiyecek ve içecek servis ve sunumları, ilgili sağlık otoriteleri tarafından alınacak kararlara göre düzenlenecektir. İşletmelerimiz bu döneme yönelik gerekli uygulama önlemlerini almaya başlamışlardır." ifadelerini kullandı. 

"Haziran ayının ikinci haftası itibarıyla yavaş da olsa hareketlenme bekleniyor"

Eresin, turizm ve konaklama sektörünün mevcut durumu ve beklentilerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Tam anlamıyla normalleşme sürecinin ne kadar vakit alacağını öngörmenin olası olmadığına dikkat çeken Eresin, şunları söyledi:

“Bu süreci salgının gidişatı ve kontrol altına alınması belirleyecektir. Ancak sektörümüz adına iyimser olmak zorundayız ve tüm çabalarımız iyimser tabloya göre devam ediyor. Virüsün ülkemizde yayılmasının kontrol altına alınması ve diğer ülkelerde gelişmeler dikkate alınarak, turizm ve konaklama sektöründe haziran ayının ikinci haftası itibarıyla yavaş da olsa hareketlenmenin başlaması umut edilmektedir. Haziran ayı ortalarından itibaren normalleşme yolunda ilk adımların geleceğini umut ediyoruz.”

"İyi senaryo ile ilk hareketlenmenin iç turizme başlaması öngörülüyor"

Eresin, havacılık sektöründeki ekonomik gelişmeler ile yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri dâhilinde uçak kapasitelerinin azalacağının tahmin edildiğini kaydederek, "İyi senaryo ile ilk hareketlenmenin iç turizmde, devamında Uzak Doğu ve Orta Doğu sıralamasıyla gerçekleşeceği, Avrupa’da hareketlenmenin ise eylül ayı itibarıyla başlaması öngörülüyor." şeklinde konuştu. 

"Hijyen ve Covid-19 önlemleri konusunda tüketici hassasiyeti artacak"

Yetkililerin "Artık evden çıkabilirsiniz" açıklamasını yapacağı gün için tüm hazırlıkları tamamladıklarını ve otelleri salgından sonraki günlere hazırladıklarını belirten Eresin, "Elbette ki bu hazırlıkların en önemli kısmını da Covid-19 salgını sonrasında büyük değişime uğrayacak olan sektör uygulamaları oluşturuyor. Hijyen ve Covid-19 önlemleri konusunda tüketici hassasiyeti artacaktır. Bu konularda önlemlerini alan işletmelerin öncelikle tercih edilmesi bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu programının, başta tüketici güveni sağlanması, çalışan güvenliği ve olumlu algı dikkate alınarak kesinlikle ileriye dönük olarak sektörümüze büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz." dedi. 

"Açık büfenin kaldırılmasına yönelik tavsiye kararımız var"

Eresin, açık büfe konusuna değinerek, "Hastalığın ilk çıktığı günlerde TÜROB olarak, koronavirüs salgınıyla ilgili alınabilecek tedbirler çerçevesinde üye otellerde kahvaltı, öğle ve akşam yemeği servisinde açık büfenin kaldırılarak, 'kahvaltı tabağı ve set menü' uygulamasına geçilmesine yönelik tavsiye kararımız var. Ancak tabii ki ilerleyen dönemlerde tamamen kaldırılması diye bir şey söz konusu olmayacaktır. Alınan ve alınacak olan tüm tedbirler sadece bu salgın dönemiyle sınırlı ama sonrasında zaten gerekli hijyen şartları Covid-19’a uyarlanacak ve bizler kaldığımız yerden devam edeceğiz. Hijyen ve gıda güvenliği her zaman önceliğimiz olmaya devam edecektir." açıklamasını yaptı.

"Her Şey Dâhil konsepti, kısıtlama olmadan devam edecek"

Türkiye'nin, yüksek standart ve hijyen şartlarında dünyada 'Her Şey Dahil' tatil konseptini en iyi uygulayan ülke olduğunun altını çizen Eresin, şu ifadeleri kullandı:

"Bu durum, diğer ülkelere nazaran Türkiye’nin tercih edilmesinde önemli rekabet üstünlüğümüz ve avantajımızdır. Pandemi dönemini fırsat bilerek, Türkiye’nin turizmde bu konseptten ayrılarak artık uygulanmayacağı yönündeki birtakım çevreler tarafından hangi verilere dayanılarak yapıldığını bilmediğimiz yorum ve değerlendirmeler kesinlikle gerçekleri yansıtmamaktadır. Türkiye, 'Her şey Dahil' tatil konseptini, eski sunulan hizmetlerden herhangi bir kısıtlama yapmadan uygulanmaya devam edecektir. Sadece pandemi dönemi ile sınırlı kalmak üzere, özellikle yiyecek ve içecek servis ve sunumları, ilgili sağlık otoriteleri tarafından alınacak kararlara göre düzenlenecektir. İşletmelerimiz bu döneme yönelik gerekli uygulama önlemlerini almaya başlamışlardır."
 

Yorumlar (0)
17
açık