Sözleşmeli öğretmen ilanına bir günde 60 bin başvuru!

MEB’in 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için bir günde yaklaşık 60 bin başvuru yapıldı. Eğitim uzmanları, kontenjanın 20 bin olarak belirlenmesine tepki verdi.

EĞİTİM 08.01.2020, 11:05 13.01.2020, 14:17
Sözleşmeli öğretmen ilanına bir günde 60 bin başvuru!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 20 bin kontenjan ayırdığı sözleşmeli öğretmenlik atamalarının henüz ikinci başvuru gününde, başvuru sayısı 60 bine ulaştı.

Bakanlığın resmi verilerine göre, 81 ilde görev yapan ücretli öğretmen sayısı 80 bin 583'e yükseldi.

BirGün gazetesinden Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, 20 bin sözleşmeli öğretmen alım ilanına bir günde yaklaşık 60 bin öğretmen başvurdu. 

Feray Aytekin Aydoğan: "Öğrencilerimiz öğretmensiz ve okulsuz bırakılmıştır"

Konuya ilişkin açıklama yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, "Ataması yapılmayan öğretmenler sorununun bütçe görüşmelerinde MEB tarafından, ‘Mesele maliyet meselesi’ yaklaşımıyla ifade edilmesi bizim için kabul edilmez. Milyonlarca öğrencimiz okul ve öğretmen yetersizliği nedeniyle örgün eğitim dışına çıkmış, 20 bine yakın köy okulu kapatılarak öğrencilerimiz öğretmensiz ve okulsuz bırakılmıştır. Meslektaşlarımızın mesleki hakları, öğrencilerimizin umutları, gelecekleri maliyet meselesi olarak değerlendirilemez. Bütçe halkın, eğitim ve bilim emekçilerinin, öğrencilerimizin bütçesidir. MEB sorumluluğunu bir an önce yerine getirerek gereksinim doğrultusunda atama yapmalıdır." dedi.

Eğitim Uzmanı Ali Taştan: "Yaklaşık 100 bin öğretmen açığı bulunuyor"

2002 yılında 68 bin olan ataması yapılmayan öğretmen sayısının 700 bine çıktığını hatırlatan Eğitim Uzmanı Ali Taştan ise, "20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için 100 binden fazla öğretmen adayı başvuru yapacaktır. 20 bin atama ile sorun kesinlikle çözülemeyecektir. Her yıl ortalama 15 bin öğretmenin emekli olduğu biliniyor. MEB sadece emeklilerden dolayı oluşan boşluğu doldurabilmek için atama yapıyor. Yaklaşık 100 bin öğretmen açığı bulunuyor. Bir defaya mahsus 100 bin atama yapılmalı. Aksi halde ataması yapılmayan öğretmen sayısı birkaç yıl içerisinde 1 milyonu aşacaktır. Nitelikli eğitim için öğretmen açığının öncelikli olarak kapatılması gerekmektedir. Öğrenciler öğretmensiz, öğretmenler işsiz gezerken 100 bin atama yapılamaması akıl dışıdır." ifadelerini kullandı.

"Başvurular hangi güne kadar alınacak"

Ocak ayında yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için başvurular 10 Ocak’a kadar yapılabilecek. Kontenjanın üç katı kadar aday, mülakata çağırılacak. Sözlü sınav merkezleri 21 Ocak’ta belli olacak.

Yorumlar (0)
16
açık