İsyancıların saldırısında 272 sivil öldü

KDC'nin (Kongo Demokratik Cumhuriyeti) doğusunda yer alan Kuzey-Kivu eyaletinde isyancıların geçtiğimiz cuma gecesi gerçekleştirdiği saldırıda 272 sivilin can verdiği bildirildi.

DÜNYA 06.12.2022, 20:15 07.12.2022, 13:57 Koray
İsyancıların saldırısında 272 sivil öldü

Eski Kuzey-Kivu Valisi ve Sanayi Bakanı Julien Paluku, ofis taşıma, bahse konu eyaletin Rutshuru bölgesine bağlı olan Kishishe kasabasında M23 (23 Mart Hareketi) isimli isyancı grup mensuplarının geçtiğimiz 2 Aralık gecesi gerçekleştirdikleri saldırı ile ilgili açıklama yaptı.

Saldırıyı katliam olarak nitelendiren Paluku, 17’si çocuk olmak üzere toplam 272 sivilin vefat ettiğini belirtti.

Paluku, olaya ilişkin olarak Adalet Bakanı'nın Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tahkikat talep etmek amacıyla Lahey’e gittiğini kaydetti.Çatışmalar bir seneyi aşkın bir süredir devam ediyor

KDC'nin doğusunda M23 mensupları ile kolluk kuvvetleri arasında Kasım 2021 tarihinden beri şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Hükümet, söz konusu eyaletin başkenti Goma'yı ele geçirmesinden korkulan 23 Mart Hareketi'ni Ruanda'nın desteklediğini iddia ediyor.

Ruanda iddiaları kabul etmezken, her iki ülke arasındaki diplomatik ve siyasi gerginlik sürüyor.

BM (Birleşmiş Milletler) raporları doğrultusunda, KDC'den çıkarılan bazı değerli madenler, hudut bölgelerindeki isyancıların eliyle komşu ülkelere aktarılıyor.

Yorumlar (0)