Göçerlerin zorlu dönüş yolculuğu başladı

Kars'ta ilkbahar aylarında sürüleriyle birlikte yaylalara çıkan göçerler, soğuk havanın etkili olması ve kar yağışının akabinde köylere mecburi dönüş yolculuğuna başladı.

YAŞAM 06.12.2022, 20:42 Koray
Göçerlerin zorlu dönüş yolculuğu başladı

Kentte aralıklara etkisini sürdüren kar yağışının ardından köyler ve yaylalar beyaz örtüyle kaplandı.Sis ve karın arasında yolculuk

İlkbahar aylarında yaylaya çıkan göçerler, ofis taşıması
, hayvanlarını kar yağana değin buralarda besliyor. Kar yağışı ve soğuk havanın başlamasıyla birlikte köylere inmeye başlayan besiciler, sis ve karın arasında yolculuk yapıyor.

Göçerler, yaban hayvanlarının muhtemel saldırısına karşı çoban köpeklerini sürülerin yanından bir an olsun ayırmıyor.Hava kararmadan köye ulaşmaya çabalıyorlar

Göle-Kars yolunda yolculuk yapan besiciler, hava kararmadan evvel köylerine ulaşmaya çabalıyor. 

Digor ilçesine bağlı olan Dağpınar beldesinde ise göçerler hayvanlarını yolun kenarında otlatarak köylerine götürüyor."Koşullar çok zor"

Yayladan köye inenlerden Özcan Mercan, basın mensuplarına, Doğu Anadolu Bölgesi'nde kış mevsiminin çetin ve uzun geçtiğini ifade etti. 

Bu zamana değin hayvanlarını yaylada otlattıklarını kaydeden Mercan, "Hayvanlar bugüne değin Gölbaşı Yaylası'ndaydı. An itibarıyla Karapınar köyüne doğru gidiyoruz. Kar yağışı altında yolculuk yapıyoruz. Koşullar çok zor. Bu hayvanlar ilkbahara kadar ahırda yiyecek." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)