İsrail dünyaya meydan okudu!

İsrail dünyaya meydan okumaya devam ediyor. Uluslararası hukuka göre yasa dışı olmasına rağmen İsrail, Batı Şeria'da 6 bin yasa dışı konut inşa edecek.

DÜNYA 31.07.2019, 15:04
İsrail dünyaya meydan okudu!

İşgalci İsrail dünya hukukunu çiğnemeye devam ediyor. İsrail Güvenlik Kabinesinden, işgal altındaki Batı Şeria'da 6 bin yeni konut inşa edilmesi planına onay çıktı.

İşgalci İsrail'in yönetimi, işgal altındaki Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler için yasa dışı konut sayısını 6 bin daha artıracak.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN'da yer alan habere göre, İsrail Güvenlik Kabinesi, işgal altındaki Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler için 6 bin yeni konut inşa etme planına onay verdi.

Yahudi damadın ziyareti öncesi onay verildi

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN haberde, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın Yahudi damadı ve Başdanışmanı Jared Kushner'in yakında başlayacak Orta Doğu turu öncesinde söz konusu inşa planının onaylanmasının önem arz ettiği belirtildi.

Filistinlilere izin var mı?

İsrail'in televizyon kuruluşlarından Kanal13 televizyonuna göre, İsrail Güvenlik Kabinesi dün de işgal altındaki Batı Şeria'nın C bölgesinde Filistinlilerin 715 konut inşa etmesine izin verdi.

Hız verdiler

İşgalci İsrail'in yönetimi, uluslararası hukuka aykırı olmasına rağmen son senelerde işgal altındaki Batı Şeria ile Doğu Kudüs'teki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesine hız verdi.

Batı Şeria 3 bölgeye ayrılmıştı

FKÖ (Filistin Kurtuluş Örgütü) ile İsrail yönetimi arasında 1995 yılında imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine bölünmüştü.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e; yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, "güvenliği" İsrail'e devredilmiş; yüzde 61'ini oluşturan "C bölgesi"nin ise "idari yönetimi ve güvenliği" İsrail'e bırakılmıştı.

İşgalci İsrail yönetimi anlaşmaya göre kendi kontrolünde olduğu gerekçesiyle çoğunlukla "C bölgesi"nde Filistinlilerin yeni bina veya genişletme çalışması yapmasına izin vermiyor.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in "1967 sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve yasa Yahudi yerleşim birimleri inşasına son vermeyi kabul etmemesi" sebebiyle 2014 yılının Nisan ayında durmuş ve bütün çabalara rağmen yeniden başlatılamamıştı.

İşgal altındaki Batı Şeria'da 400 binden fazla Yahudi yerleşimci yaşıyor

İşgalci İsrail'in 1967 yılında işgal ettiği Batı Şeria'da 250'ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Söz konusu yerleşim birimlerinden bazılarını baraka ve konteynerlerden oluşan düzensiz Yahudi yerleşim birimleri oluşturuyor.

Diğer taraftan Doğu Kudüs'te ise 18 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yasa dışı yerleşim birimlerinde 220 bin fazla Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.

Uluslararası hukuka göre yasa dışı

İşgal altındaki topraklarda tüm Yahudi yerleşim birimleri, uluslararası hukuka göre yasa dışı kabul ediliyor.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu