İşgale 'Trump' adı verildi!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal altındaki Golan Tepeleri'nde yeni Yahudi yerleşim biriminin temelini attı. Yeni yerleşim birimine 'Ramat Trump' adı verildi.

İşgale 'Trump' adı verildi!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal altındaki Golan Tepeleri'nde ABD Başkanı Donald Trump'ın adını taşıyacak yeni Yahudi yerleşim biriminin temelini attı.

İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'nde 'Ramat Trump' isimli Yahudi yerleşim biriminin temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, eşi Sara Netanyahu ve ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman da katıldı.

Yedioth Ahronoth gazetesinin haberinde, Netanyahu'nun, ABD Başkanı'nın Golan'daki İsrail egemenliğini tanıma kararına teşekkür mahiyetinde olan 'Ramat Trump' ismindeki yeni yerleşim biriminin temelini attığı ifade edildi.

Netanyahu, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, "Son 10 yılda biz burada sınırda (Suriye sınırı) olmasaydık neler olurdu, hepimiz biliyoruz. İran ile onun kolu olan Hizbullah'ın sınıra ve genel olarak Suriye'ye hakim olma girişimlerine karşı çalışmaya devam edeceğiz." açıklamalarında bulundu.

Ne olmuştu?

İsrail hükümeti, Trump'ın Golan Tepeleri'ndeki İsrail egemenliğini tanımasının akabinde yeni yerleşim birimi inşa etme kararını vermişti.

ABD Başkanı Trump, 25 Mart'ta Beyaz Saray'da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmede, "Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini ABD'nin resmen tanıdığını" ilan eden başkanlık kararnamesini imzalamıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2019, 14:56

Banu Fırıncılar

Banu Fırıncılar, 1995 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul ve lise eğitimini İzmir’de tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarih bölümünü kazandı. Üniversite yıllarında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde staj yaptı ve çeşitli internet sitelerinde çevirmen olarak çalıştı. Aynı zamanda Orta Doğu Araştırmaları alanında seminerlere katıldı. Üniversiteden Ocak 2019’da mezun oldu ve şubat ayından beri Habernediyor.com’da editör olarak çalışıyor.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER