FETÖ okul açmak istedi... Reddedildi

ABD'nin Teksas Eyaleti Eğitim Kurulu, FETÖ üyelerinin yeni bir sözleşmeli okul açma girişimini reddetti.

DÜNYA 15.06.2019, 10:06 Banu Fırıncılar
FETÖ okul açmak istedi... Reddedildi

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin ABD'nin Teksas eyaletinde yeni bir sözleşmeli okul açma girişimine izin çıkmadı. 

FETÖ'nün Teksas'taki en büyük okul ağlarından Harmony Public Schools'da üst düzey yöneticilik yapan Soner Tarım'ın yeni okul başvurusu, Teksas Eyaleti Eğitim Kurulu tarafından oybirliğiyle reddedildi. 

Söz konusu okul başvurusunun Harmony Public Schools yerine, yeni bir ağ olduğu olduğu ifade edilen Royal Public Schools adıyla yapılması da dikkat çekti. 

Teksas Eyaleti Eğitim Kurumu yetkilisi DeEtta Culbertson, başvurunun reddedildiğini onaylasa da nedenine ilişkin detay vermedi. 

Okul başvurusu ret kararı ile tamamen iptal

Kısa bir zaman önce Teksas Eyaleti Eğitim Kurulu üyeleri tarafından tanık olarak dinlenen ve FETÖ'nün ABD yapılanmasını araştıran gazeteci Mark Hall da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Hall, daha önce Harmony Public School ağında üst düzey görev yapan Tarım'ın, buradan ayrıldığını ve Teksas'ın Austin ve Houston şehirlerinde Royal Public Schools adı altında yeni bir okul yapılanması kurmaya çalıştığını ifade etti.

İlk planlara göre 8 okulun açılmasının öngörüldüğünü fakat bu sayının daha sonra 4'e düşürüldüğünü aktaran Hall, okul başvurusunun Teksas Eyaleti Eğitim Kurulu tarafından verilen ret kararı ile tamamen iptal olduğunu kaydetti. 

Hall, ret kararının gerekçeleri olarak bölgedeki yeterli okul sayısının ve yapılan başvuruda problemlerin olmasının gösterildiğini belirtti. Diğer bir yandan, tanıklığı esnasında FETÖ örgütüne ilişkin anlattıklarının "komplo teorisi" olarak görüldüğünü söyledi. 
 

Yorumlar (0)
açık