Çalışkan, disiplinli bir KGB subayı: Vladimir Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Sovyetler Birliği Devlet Güvenlik Komitesinde (KGB) çalıştığı zamana dair bilgileri gösteren öz geçmişi kamuoyu ile paylaşıldı.

DÜNYA 04.11.2019, 09:35
Çalışkan, disiplinli bir KGB subayı: Vladimir Putin

Rusya'nın St. Petersburg kentindeki Devlet Merkezi Tarihi ve Siyasi Belgeler Arşivleri, aralarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de yer aldığı KGB adına çalışmış bazı kişilerin öz geçmişlerini ilk kez yayımladı.

Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin gençlik yapılanması olan Komsomol tarafından toplanan verilerde, 23 yaşında KGB subayı Putin'in spor ve savunma sanatları gibi dallardaki başarı verileri yer alıyor.

KGB tarafından oluşturulan öz geçmişte 23 yaşındaki Vladimir Putin, "çalışkan, disiplinli, dürüst, stresle başa çıkabilen ve iş arkadaşlarınca saygı gören bir çalışan" olarak nitelendiriliyor.

 

Putin'in spor başarılarının bulunduğu öz geçmişte genç KGB subayının judo ve sambo gibi dövüş sporlarında master derecesinin olduğu ve günümüzde St. Petersburg adını alan Leningrad kentinde 1976'da şampiyonluk kazandığı yer alıyor.

Günümüzde de Rusya Devlet Başkanı Putin dövüş sanatlarına olan ilgisini sürdürüyor. Putin judoda 8'inci dan , Kyokushin karatede 8'inci dan ve tekvandoda 9'uncu dan kara kuşağa sahip.

Moğolistan merkezli yayın kuruluşu Udriin Sonin'a verdiği bir röportajda Putin, judo sporuyla yaşamını geliştirdiğini, başka insanlara saygı duymayı öğrendiğini ve hayatın zorlukları ile kolay başa çıkabildiğini ifade etmişti.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu