Askerin talihsiz kazası! 14 çocuk 6 sivil öldü

Kamerun'un Anglofon bölgesinde 14'ü çocuk 22 sivilin, öldürüldükten sonra yakılmış cesetleri bulundu. İlk saatlerde inkar eden ordu, yeni açıklama yaparak "talihsiz kaza" dedi.

DÜNYA 18.02.2020, 06:58
Askerin talihsiz kazası! 14 çocuk 6 sivil öldü

Kamerun'un İngilizce konuşulan bölgesi olan Kuzey Batı Anglofon bölgesinde cuma günü 14'ü çocuk 22 sivilin öldürülmüş ve sonra yakılmış cesetleri bulunmuştu. 22 sivilin askerler tarafından öldürüldüğü iddiası güçlü bir şekilde dillendirildi.

Kamerun'un Ndonga Mantung bölgesinin Garbuh köyünde 22 kişinin ordu tarafından vurulduğuna ilişkin sosyal medyadaki paylaşımların ardından, BM (Birleşmiş Milletler) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nden (OCHA) açıklama geldi.

OCHA Anglofon Bölgesi Koordinatörü James Nunan, "Silahlı kişiler bilinmeyen bir sebeple 14'ü çocuk 22 sivili öldürdü." açıklamasında bulundu.

Kurbanların silahla öldürüldükten sonra cesetlerin yakıldığını belirten OCHA Anglofon Bölgesi Koordinatörü James Nunan, Kamerunlu bazı siyasetçilerin fail olarak ordu ve hükümeti işaret ettiğini kaydetti.

Kamerun muhalefeti de olaydan net bir şekilde orduyu sorumlu tuttu.

Ordudan açıklama geldi: Talihsiz kaza!

Diğer taraftan ordudan yapılan yazılı açıklamada, olayın bölgede devam eden güvenlik operasyonları sırasında meydana gelen "talihsiz bir kaza" olduğu belirtildi.

Olayda ölen sivil sayısının ileri sürüldüğü gibi 22 olmadığı iddia edilen açıklamada, 7 teröristin öldürüldüğü çatışma sırasında sivillerden bir anne ve 4 çocuğunun yaşamını yitirdiği iddia edildi.

Açıklamada, teröristlerin üs olarak kullandıkları bir evdeki akaryakıt varillerinin tutuşmasıyla çıkan yangının komşu eve sıçradığını ve buradaki 5 sivilin alevler arasında kalarak hayatını kaybettiği belirtildi.

14'ü çocuk 22 sivilin önce öldürülmesi ardından yakılması ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Anglofon (Kamerun'un İngilizce konuşulan bölgesi) krizi

Kamerun'da hükümetin, Anglofon Güney Batı ve Kuzey Batı bölgesindeki okul ve mahkemelere, İngilizce bilmeyen öğretmen ve hakimleri atamasının ardından 2016 yılının son aylarında bölgede protesto gösterileri yapılmaya başlamış ve Anglofon krizi patlak vermişti.

Son verilere göre, Anglofon krizinde en az 3 bin kişi hayatını kaybetti, 530 bin kişi ülke sınırları içinde kalmak koşuluyla yerinden oldu, 40 bin kişi ise komşu ülkelere sığınmak durumunda kaldı.

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu