Ürdün'den İsrail'e tepki!

Ürdün, İsrail'in hızlı tren hattını Doğu Kudüs'e kadar uzatma kararına tepki gösterdi.

DÜNYA 18.02.2020, 07:18
Ürdün'den İsrail'e tepki!

Ürdün yönetimi, İsrail'in, Tel Aviv ile Kudüs arasındaki hızlı tren hattını işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Eski Belde'ye kadar uzatması kararına sert tepki gösterdi.

Yazılı açıklama yapan Ürdün Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Dayfullah el-Fayiz, "hızlı tren hattını Doğu Kudüs'e kadar uzatma kararı"nı tek taraflı atılmış bir adım olarak nitelendirerek, bu kararın uluslararası hukuk, insancıl hukuk ve BM (Birleşmiş Milletler) kararlarına aykırı olduğunu kaydetti.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Dayfullah el-Fayiz, İsrail'in, Doğu Kudüs'ün tarihi ve yasal statükosuna dokunulmamasını öngören uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini ifade ederek, uluslararası camiayı, İsrail'in bu adımlarına karşı çıkmaya davet etti.

İsrail Düzenleme ve İnşaat Teşkilatı onay vermişti

İsrail basınında yer alan habere göre, İsrail'deki Düzenleme ve İnşaat Teşkilatı dün, hızlı tren hattının Eski Belde ve Burak Duvarı'na (Ağlama Duvarı) kadar uzatılması için çalışmaların başlatılmasına onay vermişti.

Ürdün, 2013 yılında Ürdün Kralı Abdullah ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasında imzalanan antlaşmaya göre Kudüs ve oradaki kutsal mekanların savunulması ve vesayet hakkını elinde tutuyor.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu