Telegram Web Nedir? Telegram Web Nasıl Açılır?

BİLİM-TEKNOLOJİ 22.10.2020, 01:28
Telegram Web Nedir? Telegram Web Nasıl Açılır?

İletişim konusunda altın çağı yaşadığımız şu dönemde popüler mesajlaşma uygulamaları da rekabet halinde. WhatsApp gibi güçlü bir uygulamaya alternatif olarak Telegram'ın adını duymaya başladık. Telegram nedir, Telegram Web nasıl kullanılır konusunda merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Telegram Web konusuna gelmeden önce Telegram nedir sorusuna cevap verelim. 2013 yılında anlık, çevrim içi mesajlaşma programı olarak piyasaya sürüldü. Çıkış yaptığı süreçten itibaren WhatsApp karşısında güçlü bir alternatif olarak hizmet veriyor. Özellik olarak WhatsApp'a benzerliği ilk dikkat çeken husustur. Aslına bakarsak iki uygulamayı birbirinden ayıran çok daha fazla özellik bulunuyor.

Telegram Web Özellikleri

Telegram'ı, isterseniz mobil uygulama ile isterseniz Telegram Web ile bilgisayardan kullanabilirsiniz. Her ikisinde de karşınıza aynı özellikler çıkacaktır. Bu özellikler şöyle sıralanabilir:

  • Uygulamaya kayıt olmanız için geçerli bir telefon numarası kullanmanız gerekiyor. Kayıt olduktan sonra diğer kullanıcılar tarafından telefon numaranızın görülmesini istemiyorsanız kullanıcı adı ile iletişime geçebilirsiniz.
  • WhatsApp'tan farklı olarak, gizlilik Telegram için çok önemli. "Gizli sohbet" olarak seçtiğiniz konuşmadaki mesajlar, belgeler ve görseller gizlilik politikası gereği sunuculara kaydedilmez. Mesajlaşma silindiği andan itibaren hiç bir şekilde hiç bir yerden geri getirilemez.
  • Süreli mesaj özelliği en kullanışlı özelliklerden biridir. Bir mesaj gönderildiğinde belirlenen bir süre için okunur durumda olur. Daha sonra alıcı ve gönderici tarafından otomatik olarak silinir.
  • WhatsApp'ın son dönemde eklediği mesaj içeriğini silme özelliği Telegram ve Telegram Web özelliklerinde hali hazırda bulunuyor. Mesajlaş içeriği istenen anda manuel olarak silinebilir.
  • Konuşmaların karşılıklı olarak silinebilir olması elbette büyük bir ayrıcalık ama pek çok uygulama ekran görüntüsü ile mesajların saklanmasına engel olamıyor. Telegram ise sohbet esnasında ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa bildirim halinde uyarı gönderiyor.

Telegram Web Nasıl Kullanılır?

WhatsApp'ı web olarak kullandığımız gibi Telegram da Telegram Web olarak kullanılabiliyor. Kısaca masaüstü uygulamasıdır. Windows, OS X veya Linux işletim sistemi kullanıcıları web sayfası üzerinden Telegram'a bağlanabilir. Aynı anda hem mobil cihazdan hem de web sayfasından sohbet devam edecektir. Ancak Telegram Web sayfası üzerinden yapılan konuşmalarda "gizli sohbet" özelliği ne yazık ki kullanılamaz.

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu