Suriyeli çocuğa tokat atan zanlıya ev hapsi!

Mersin'de sitede çıkan tartışmada küçük çocuğa tokat attığı görüntüleri ortaya çıkan şüpheliye ev hapsi cezası verildi.

YAŞAM 07.10.2019, 09:37
Suriyeli çocuğa tokat atan zanlıya ev hapsi!

Mersin'in Mezitli ilçesine bağlı Akdeniz Mahallesi'ndeki bir sitenin bahçesinde oynayan Ürdünlü ailenin 2 çocuğu ile site sakinlerinin çocukları arasında henüz bilinmeyen bir sebeple tartışma çıktı.

Tartışma, ailelerin de müdahil olmasıyla büyüdü. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, ihbar üzerine olay yerine gelerek tarafları ayırdı.

Olay sırasında N.K. isimli site sakininin, 5 yaşındaki Suriye uyruklu ve Ürdün vatandaşı A.K'ye tokat attığı görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. 

Ekipler, tepki çeken görüntüler üzerine harekete geçerek zanlıyı gözaltına aldı.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türk ve Ürdünlü 4 çocuğun bir sebepten dolayı kavga ettiği belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

"Türk çocuklardan birinin dişi kırılmış, diğeri ise basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek tarzda yaralanmıştır. Daha sonra olay yerine gelen ve Türk çocuklardan birinin babası olan N.K, sosyal medyada da görüldüğü üzere Ürdünlü çocuklardan birine vurarak yere düşürmüş, yerde de ayağıyla iteleyerek yaralanmasına sebebiyet vermiştir. Ayrıca Ürdünlü çocuğun ablasını da omzundan iki kez iteklemiştir. Ürdünlü çocuğa şiddetli sekilde vurarak yere düşmesine sebebiyet veren N.K, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan'ın talimatıyla gözaltına alınmıştır."

Ev hapsi kararına itiraz edildi

Başsavcılığın açıklamasında, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen N.K'ye sulh ceza hakimliği tarafından ev hapsi cezası verildiği kaydedilerek, "Şüpheli N.K. hakkında Mersin Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen ev hapsi kararına Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından itiraz edilmiştir." ifadesine yer verildi. 

Balkondan çekildiği sanılan sosyal medyadaki görüntülerde iki kadının, çocuklar yüzünden tartıştığı görülüyor. 

Kayıtların devamında olay yerine gelen N.K'nin, bir çocuğa sertçe tokat atarak yere düşürdüğü ve çocuğun ablasını itekleyerek siteden kovmaya çalıştığı da görülüyor.

Psikolojik destek verilecek

Mersin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından çocuğa ve ailesine psikolojik destek sağlanacağı bildirildi. 

Mersin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Veysel Topkaya ve Mersin İl Göç İdaresi Müdürü Nalan Yetim, aileyi ziyaret ederek küçük çocukla yakından ilgilendi.

Topkaya, çocuğun şiddetten dolayı uğradığı travmayı atlatabilmesi amacıyla çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

Şu anda bir sıkıntının olmadığını belirten Topkaya, "Ailemizle beraberiz. Görüşmelerimiz devam ediyor. Devlet olarak ailemizin her zaman yanındayız." ifadelerini kullandı. 

Mersin İl Göç İdaresi Müdürü Nalan Yetim, ailenin yanında olduklarını bildirdi. 

Bazı basın yayın organlarında bulunan "Aile sınır dışı edildi, edilecekti" şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığına dikkat çeken Yetim, "Ailenin yasal kalışı bulunmaktadır. Hiçbir sıkıntı yoktur. Ailemiz zaten mağdur durumdadır. Ailemizin yanındayız ve destekçisiyiz." dedi. 

"Bir kişi yüzünden bütün ülkeyi sorumlu tutamayız"

Çocuğun babası Trad Oqlah Faraj Al Khaıdı, olay sırasında site dışında olduğunu aktardı.

Çocuğunun darbedilmesine ilişkin kendisine görüntü geldiğini anlatan baba Khaıdı, şunları söyledi:

"Siteye geldim. Bahçede kalabalık vardı. 'Neden çocuğuma vurdun' demeye kalmadan çocuğumu darbeden kişi tarafından ben darbedildim. Biz şikayetçi olduk. Yaşanan durumdan Türkiye sorumlu değil. Bir kişi yüzünden bütün ülkeyi sorumlu tutamayız. Türk vatandaşları ve Ürdün vatandaşları kardeştir."
 

Yorumlar (0)
4
açık