Emniyetten boyu 1.65 olanlara uyarı

Arka koltukta oturan çocukların her zaman daha güvende olduğunu hatırlatan Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, boyu 165 santimetreden kısa olan sürücüleri ise uyardı.

YAŞAM 16.12.2019, 09:44
Emniyetten boyu 1.65 olanlara uyarı

Yolculuk edilen araçta hava yastığı olsun olmasın arka koltukta oturan çocukların yüzde 29 daha güvende olduğunu duyuran Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, boyu 1.65 metre olan sürücülerin ise mümkün olduğu kadar koltuklarını geriye çekmelerini önerdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığından yapılan açıklamada, yapılan bir çarpışma deneyinde emniyet kemeri ve hava yastığının birlikte kullanımının ciddi kafa çarpmalarının yüzde 75'ini, ciddi göğüs yaralanmalarının yüzde 66'sını önlemede etkili olduğunun tespit edildiği anımsatıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı açıklamasında şunlar denildi:
"Ancak bu donanım aracın ön koltuğunda seyahat etmekte olan küçük çocuklar için bir tehdit oluşturmaktadır. Çalışmalar, araçta yolcular için hava yastığı olsun olmasın çocukların arka koltukta oturmalarının yüzde 29 daha güvenli olduğunu göstermektedir. Bir otomobilde maksimum güvenlik için şu önlemlerin alınması tavsiye edilmektedir. Ön koltukta oturan çocuklar eğer emniyet kemeri uygun olmayan bir şekilde bağlanmışsa, emniyet kemeri yoksa, doğru pozisyonda oturmuyorlarsa ya da emniyet kemerinin doğru bağlanması için boyları çok küçükse ölümcül bir risk altındadırlar. Bir çarpma anında kolayca öne fırlayabilirler ve şişen hava yastığı başlarına ya da boyunlarına şiddetle çarpabilir."

Boyu kısa olan sürücülere uyarı

Boyu kısa olan sürücülere de uyarıda bulunulan açıklama şöyle devam etti:
"Sürücü ve tüm yetişkin yolcular, özellikle boyu 165 santimetreden düşük olanlar, emniyet kemerlerini doğru bir biçimde bağlamalıdırlar ve ön koltuk yeterince geriye çekilmiş olarak seyahat etmelidirler. Araçta hava yastığı olsa bile, bir kişi emniyet kemeri yoksa çok ciddi bir şekilde yaralanabilir ya da ölebilir. Bir çarpma anında emniyet kemeri takmak kişinin içeride bulunan şeylere çarpmasını engelleyebilir. Ön koltukta oturan sürücü uygun pozisyonda ve koltuk mümkün olduğunca geriye çekilmiş olarak oturmalıdır. Emniyet kemeri her zaman ve doğru biçimde takılmış olmalıdır. Hava yastığı ön koltukta oturan çocuklar için ölümcül bir risk taşır. Ancak ön koltukta hava yastığının olmaması burayı 12 yaşın altındaki çocuklar için güvenli bir yer haline getirmez. Önde hava yastığı olmasa bile 12 yaşın altındaki çocuklar arka koltukta daha güvendedirler. Eğer direksiyonunuz ayarlanabiliyorsa başınıza doğru değil göğsünüze doğru getirinizi".

Yorumlar (0)
25
az bulutlu