ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan, Çin'e ziyaret

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, Çin'e üç günlük resmi ziyarette bulunacağı bildirildi. Blinken, Çinli mevkidaşı Wang Yi ile görüşecek. Blinken'ın, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmelerde bulunağı tahmin ediliyor.

DÜNYA 24.04.2024, 11:54 25.04.2024, 09:38 Melina Ay
ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan, Çin'e ziyaret

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin'le ikili ilişkileri ele almak üzere Çin'e gitmek üzere hazırlanıyor. Blinken'ın, üç günlük resmi ziyaret kapsamında Çin'i ziyaret edeceği bildirildi. Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Blinken'ın Çin mevkidaşı Wang Yi’nin daveti üzerine 24-26 Nisan tarihleri arasında Çin'e ziyaret gerçekleştireceği belirtildi.
 

‘Yoğun diplomasi’ çabası

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Blinken'ın ziyareti sırasında Wang ile ticarette rekabet ve sanayideki fazla kapasite üretimi de dahil olmak üzere çeşitli ikili, bölgesel ve küresel konuların ele alınması bekleniyor. Çinli yetkililerin açıklamalarına göre, Blinken'ın ziyareti, son dönemdeki ABD ve Çin arasındaki rekabetin dengeli bir şekilde yönetilmesi ve çatışmalardan kaçınılması için ‘yoğun diplomasi’ çabalarının bir parçası olarak görülüyor.

Yorumlar (0)