"Asıl deprem tehlikesi İstanbul'da değil İzmir'de"

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından İzmir'de 17 aktif fayın bulunduğu bildirildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürlüğü Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, bilim insanlarının muhtemel İstanbul depremi üzerinde yoğunlaştığını fakat İzmir'in İstanbul'a göre biraz daha tehlikeli olduğunu açıkladı.

YAŞAM 28.10.2019, 10:53
"Asıl deprem tehlikesi İstanbul'da değil İzmir'de"

Birinci derecede deprem bölgesinde bulunan İzmir'de bazıları 6 ile 7.2 büyüklüğünde deprem üretme potansiyele sahip 17 aktif fay mevcut. Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürlüğü, muhtemel deprem tehlikesine karşı 10 ayrı senaryo üzerinden deprem master planı hazırlamak üzere çalışma başlattı. 

DAUM Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir'de gelecekte deprem üreteceği tahmin edilen 17 fayın, 10 ayrı bölgede bulunduğunu, fayların yer aldığı kimi havzaların belli yerlerinde çürük zeminlerin olduğunu bildirdi. 

Fayların haritalandırılması ve imar haritalarına işlenmesi amacıyla bir çalışma başlatacaklarını kaydeden Prof. Dr. Sözbilir, şunları söyledi: 

"Bu faylar 10 bölge içerisindeki farklı yerlerde bulunduğundan hepsi için tek tek deprem senaryosu oluşturacağız.
Deprem senaryoları oluşturmadan önce İzmir'de yapı stoğunun ortaya çıkarılması gerekiyor. 20 yıl içerisinde çok ciddi bilimsel gelişmeler yaşandı. O bilimsel gelişmeleri master planına yansıtmak ve o planı il ölçeğinde yapabilmek için böyle bir çalışma başlattık" dedi. Prof. Dr. Sözbilir, "Örneğin Tire fayı deprem ürettiğinde burada nasıl bir yıkıma neden olacak, onu önceden bilmek, buna göre afeti yönetmek için gerekli çalışmaları yapacağız.

"İzmir'de deprem riski çok daha fazla"

Bilim insanlarının muhtemel İstanbul depremi üzerinde yoğunlaştığını fakat İzmir'in İstanbul'a göre biraz daha tehlikeli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sözbilir, sözlerine şöyle devam etti:

"İstanbul'un içerisinden diri bir fay geçmiyor. Orada Marmara Denizi'nde Kuzey Anadolu fayından dolayı bir deprem oluşursa İstanbul'un nasıl etkileneceği değerlendiriliyor. Ama İzmir'de doğrudan kent merkezinden geçen 17 fay var. Bunların geçmişlerini çok çok az biliyoruz. Yaptığımız çalışmalarla öncelikle bu fayları tanımaya çalışıyoruz. Bu fayları tanımak için hendek tabanlı paleosismoloji çalışmaları, haritalandırma çalışmaları gibi çok sayıda çalışma yapılıyor. İzmir'de yaklaşık 330 yıldır yıkıcı deprem olmuyor. Son deprem 1688 yılında üretildi ve ciddi anlamda can ve mal kaybı yaşandı. Ancak o zamandan beri deprem olmadığı için İzmir'de deprem riski çok daha fazla. Çünkü 17 fay var ve bunların hangisinin ne zaman deprem üreteceğini bilmiyoruz. Bunları belli tahminler yaparak, belli çalışmalar yaparak anlayabiliriz."

"Yıkım derecesi yüksek olabilecek faylar var"

İzmir'de yıkım derecesi yüksek olabilecek fayların olduğunu, fayların üzerinde yerleşimlerin bulunduğunu, yapı stoğunun bilinmediğini kaydeden Prof. Dr. Sözbilir, şunları söyledi:

"7.2 büyüklüğüne varan deprem demek şiddeti 10'a ulaşan deprem demektir. İzmir'de yıkım derecesi yüksek olabilecek faylar var. Bu faylar kentlerin içerisinden geçiyor. Örneğin Seferihisar fayı 7 büyüklüğünde bir deprem üretme potansiyeline yakın. Bu fay ilçenin içerisinden geçiyor. İzmir fayı Güzelbahçe'den başlıyor, Narlıdere, Balçova, Konak, Pınarbaşı, Altındağ'dan devam ediyor. Bu fayın üstünde yerleşimler var. Fakat bu yerleşimlerin yapı stoğu konusunda çok az fikrimiz var. Fay zonu üzerinde kalan yapı stoğumuz nedir? Fay zonu üzerinde hastane, okul var mı? Yoğun nüfuslu yerleri var mı? Bir an önce böyle yerlerin deprem master planı kapsamında performans analizlerinin yapılması gerekiyor. Bu binaların depreme dayanıklı olup olmadığı araştırılmalı. Bu fayları tanımlamamız ve geçmişlerini öğrenmemiz gerekiyor. Ona göre de gelecekle ilgili kısa ve uzun vadeli ne yapılması gerektiğini ortaya koymamız şart."

Yorumlar (0)
10
açık