"Ülkenin bu kadar derdi varken Kanal İstanbul'un önceliği ne?"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul Projesi'ne tepki göstererek, "Bu şehrin bu ülkenin bu kadar derdi varken bu projenin önceliği ne? Bu ülkenin öncelikleri insan mı birilerine özel avantaj rant sağlamak mı?" dedi. 

SİYASET 10.01.2020, 10:54 10.01.2020, 11:19
"Ülkenin bu kadar derdi varken Kanal İstanbul'un önceliği ne?"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Kanal İstanbul Çalıştayı"na katıldı.

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, Kanal İstanbul Projesi'ne tepki gösterdi. 

CHP lideri, ''Bu ameliyat mutlaka yapılacaktır diyen adamın önce doktor olması lazım. Doktor da değil. Uzmanı olsa bu işi biliyor deriz. O işi de bilmiyor. Bilmemesi gayet doğaldır. 21. yüzyılda gelişmenin tanımı da değişti. Küçük ayrıntılarda iş bölümüne giden ülke gelişmiş ülkedir. Bu şehrin bu ülkenin bu kadar derdi varken bu projenin önceliği ne? Rant, para hırsı birilerine para verme. Türkiye'nin öncelikleri ne? Bu ülkenin öncelikleri insan mı birilerine özel avantaj rant sağlamak mı?" dedi. 

"İstanbul ciddi deprem riski ile karşı karşıya"

Üniversite öğrencilerine verilen yemeğe zam yapılmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, "Kanal İstanbul'u yapacağım diyor. Çiftçilerin 177 milyar lira alacağı var. O paraya göz diktiler vermediler. İstanbul ciddi deprem riski ile karşı karşıya.  Bu kentin sorunlarıyla ilgileneceksen önce o insana değer ver. Kentsel dönüşümü yapalım. Hazır İBB Başkanımız ilçe belediyeleri de hazır. Neden önceliği insan hayatına vermiyoruz?" diye konuştu.

"İlla Putin mi diyecek"

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kanal İstanbul'a karşı çıkıyorsanız bizi ikna edeceksiniz" şeklindeki açıklamasını hatırlatarak, "İBB Başkanımız beyefendiyi davet etti. 'Gelin, bilim insanları oturup tartışacaklar.' dedi. Gelmedi. Gerçi beyefendi her konuda uzman. Libya olayı dolayısıyla asker gönderme kararı alırken 'Niye asker gönderiyoruz? BM Barış Gücü göndersin' dedik. Erdoğan uluslararası hukuku bilmiyor. 'Meşru hükümet ile darbeci arasında arabulucu olunur mu?' diyor. Putin geldi, BM'ye çağrıda bulundular. Beni dinlemiyorsun. Putin söylediği zaman 'Evet BM'nin gelmesi lazım' diyorsun. İlla Putin mi diyecek? Bu Kanal İstanbul yanlıştır.'' ifadelerini kullandı.

"TÜBİTAK, projenin yanlış olduğunu söylüyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir önerisi olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, "TÜBİTAK'ın Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verdiği rapor var. 14 madde halinde bu projenin ne kadar yanlış olduğunu sayıyorlar. 6 sayfa altında da 6 bilim insanının imzası var. Bana inanmayabilirsin, diğer bilim insanlarına da inanmayabilirsin. Ama sana bağlı bir kurum. TÜBİTAK, Türkiye'nin gözbebeği olan bir kurum. Tavsiyem eğer bulamazsan o raporu ben sana göndereceğim. Ama diyorsan ki sen gönderdiğin zaman ben sana inanmıyorum Putin'e Trump'a göndereyim, o sana göndersin. ÇED raporunu yerden yere vuruyor. Siz bu raporu görmüyor musunuz? Bu bilim insanlarının görüşlerine değer vermiyor musunuz?'' diyerek tepki gösterdi. 

Yorumlar (0)
26
açık