"Gizli ittifak" tartışması büyüyor: "Hatırları hoş olsun diye..."

İYİ Parti ile HDP arasındaki "gizli ittifak" tartışması büyüyor. HDP'li Sırrı Süreyya Önder, son yaptığı açıklamada, "Vaktinde, görüşmekten bitap düşenler bile bunun üzerinde tepinip duruyorlar. Şimdi herkes, görüşmenin 'suç' olduğunda milli birlik ve beraberlik sağlamış, bizden de failini istiyorlar. Hatırları hoş olsun diye isim verecek değilim." ifadelerini kullandı.

SİYASET 13.05.2020, 14:06 13.05.2020, 14:11
"Gizli ittifak" tartışması büyüyor: "Hatırları hoş olsun diye..."

"Gizli ittifak" tartışması, HDP'li Sırrı Süreyya Önder'in "Bize aracı gönderen, 'Şurada kiminle çalışalım? Nasıl yapalım?' diye fikrimizi merak eden parti, bugün bize koordinat biçemez. İyi Parti'yi kastediyorum, 'Bizim nazarımızda şuradadır' diyemez. Bu saygısızlığı bugün yapabiliyorlarsa o gün bizim bu ilkesel şeyi dayatmış olmamamızdandır." şeklindeki açıklamaları ile başladı. 

Akşener: İsnat eden bunu ispat etmekle görevlidir

Söz konusu iddiaları reddeden İYİ Parti lideri Meral Akşener, "Ne benim ne arkadaşlarımın HDP'ye, 'Biz nerede? Ne yapalım?' diye bir soru sormuşluğumuz kesinlikle yoktur. Şimdi isnat eden bunu ispat etmekle görevlidir." ifadelerini kullandı.

Önder: Bizimle görüşmek değil, görüşmemek ayıptır

HDP'li Sırrı Süreyya Önder, son yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Vaktinde, görüşmekten bitap düşenler bile bunun üzerinde tepinip duruyorlar. Görüşenler, bir kez bile 'Görüştük kardeşim, ne var bunda?' demedikçe de bu kör dövüşü, bir hükmetme yöntemi olarak sürüp gidecek. Spekülasyon işimiz değildir, bilmeyiz. Şimdi herkes, görüşmenin 'suç' olduğunda milli birlik ve beraberlik sağlamış, bizden de failini istiyorlar.

Hatırları hoş olsun diye isim verecek değilim, böyle bir yaklaşım bunun 'suç' olduğunu benim de kabul etmem anlamına gelecektir. Gelip giden aracılar, isterlerse kendilerini ve konuşulanları açıklayabilirler. Bu görüşmelerin seçim ya da aday gündemli/zamanlı olmadığını söylemem bir borçtur ama. Bu akıllarla değil siyaset yapmak, 5 yaşındaki çocuğa bir bardak süt bile içiremezsiniz. Dolayısıyla, bizimle görüşmek değil, görüşmemek ayıptır, günahtır, eksiktir."

Yorumlar (0)
24
açık