Arabuluculuk sınavını geçemedi: "Son iki gün çalışabildim"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'un, arabuluculuk sınavında başarılı olamaması en çok konuşulan konulardan biri oldu. Paylaşımları tiye aldığını kaydeden Yavuz, "Ben söylüyorum iki gün çok yoğun çalıştım ama iki gün... Bunun takdir edilmesi gerekirken ve sınavı her birimiz kazanmışken, bu dedikoduların üretilmesine üzülüyorum." ifadelerini kullandı.

SİYASET 12.12.2019, 09:59 12.12.2019, 10:01
Arabuluculuk sınavını geçemedi: "Son iki gün çalışabildim"

200 milletvekili, Adalet Bakanlığı tarafından iki hafta önce açılan arabuluculuk sınavına girdi. Haftalardır sınava çalışan milletvekilleri, belirlenen barajı aşamadı. Milletvekilleri, yüksek barajı tek bir kişinin bile arabulucu olamamasına gerekçe olarak gösterdi. Aralarında AK Parti Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz'un da yer aldığı bütün milletvekilleri 91 barajını geçemeyerek elendi. 

Sınavdan 74 puan alan Yavuz, "Sınavları hazırlayan kişi de kazanamadı. Aslında bu konuda konuşmayacaktım ama ısrarlarınıza dayanamadım. 200'e yakın milletvekili sınava girdi ve hiçbiri arabuluculuk belgesi almayı hak kazanamamış. Sınav öncesi bir takım çevreler 'Bunlar milletvekili, sınavı da bakanlık koordine ediyor. Soruları zaten onlara verecekler. Bu sınavın sonucu şimdiden belli' diye dedikodular ürettiler. Bir takım çukur kesimler de bunların arasında var. 'Milletvekilliği maaşı onlara yetmiyor arabuluculuktan da bol miktarda para kazanacaklar.' Aklımızın köşesinden dahi geçmeyen bir şeyle itham edildik. Kınıyorum onları." ifadelerini kullandı. 

"Sosyal medyadaki paylaşımları tiye alıyorum"

Vekiller olarak farkındalık oluşturmak istediklerini kaydeden Yavuz, "Kendimizi de sonraki süreçlere hazırlamak istedik. Ama itibar suikastı yapılıyor. Aslında ben sosyal medyadaki paylaşımları tiye alıyorum. Gülüyorum geçiyorum ama bu açıklamayı da yapma gereği duyuyorum." dedi. 

Yavuz, "Üniversite sınavından aldığınız puanı bir daha alabilir misiniz?" diye sorarak, "İki gün çalıştık. Başkaları bir ay çalıştı. İki gün çalıştığımız sınavdan çok önemli puanı aldık. Milletvekili arkadaşlarımız da aldı. Ben de şu an teyit ediyorum, 74 aldım. Arkadaşlarıma 70 üzeri alırım demiştim." diye konuştu.

"Hiçbir milletvekili arkadaşımız maaş için bu sınava girmedi"

Kanunda 70 puanı geçenlerin sınavı kazanmış sayıldığını belirten Yavuz, "Ancak arabulucu olacak kişiler aşağıdan yukarıya ihtiyaç olduğu kadar alınır. Bunlardan bahsediliyor mu? Hiçbir milletvekili arkadaşımız maaş için bu sınava girmiş değildir. Hiçbir arkadaşımız sınav sorularına ulaşalım diye bir dert taşımamıştır. Kimse bu arkadaşlarımız doğru düzgün çalışamadan bu puanı aldılar demiyor. Ben söylüyorum iki gün çok yoğun çalıştım ama iki gün... Bunun takdir edilmesi gerekirken ve sınavı her birimiz kazanmışken, bu dedikoduların üretilmesine üzülüyorum." açıklamasında bulundu. 

"Sınavla ilgili çıkarılan iddiaların hepsi AK Parti'yi yıpratmak için"

Yavuz, uzun yıllarını bu işe vermiş arkadaşlarının da kazanamadığını ifade ederek, "Bir daha sınava gireceğim, başka sınavlara da gireceğim. Gerçekten çok kolay sorular da vardı, çok zor sorular da vardı. Ben bu konulara gülüp geçiyorum. Arkadaşlarımızla da sosyal medyada konuşulanlarla ilgili espriler yapıp gülüyoruz. Ama açıklamam gerekenler de var. Sınavla ilgili çıkarılan iddiaların hepsi AK Parti’yi yıpratmak için. Benim sosyal medyada TT olmamın nedeni de daha önceki yaptığım işler ve tekrarlanan İstanbul seçimindeki süreç, benim açıklamalarım. Elbette tekrar sınava gireceğim." şeklinde konuştu.
 

Yorumlar (0)
22
açık