Korona vakaları ne zaman azalacak? Açıklama geldi 

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının ne zaman azalacağına ilişkin, "Böyle bir seyri biz de izleyeceğiz. Vakalarımız plato çizerek yavaş yavaş azalacak. Avrupa'da görülen rakamlar bu dönüşümün 1-1,5 ay içinde olacağı yönünde sonuçlar veriyor." ifadelerini kullandı. 

SAĞLIK 13.04.2020, 13:04 13.04.2020, 13:11
Korona vakaları ne zaman azalacak? Açıklama geldi 

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Adnan Menderes Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, dünyanın yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile büyük bir savaş verdiğini kaydetti. 

Prof. Dr. Okyay, vaka sayısında yaşanan artışın kaçınılmaz olduğunu ancak artış hızının sağlık sistemine yük getirmeyecek düzeyde kontrollü olmasının önem arz ettiğine dikkat çekti. 

Vaka sayısında büyük artış yaşanan Avrupa’da son zamanlarda yeni vaka eğrisinin plato çizmeye başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Okyay, Avrupa ülkelerinde uygulanan her 1000 teste karşılık teşhis konan hasta sayısının azalma kaydettiğini söyledi. 

"Bunun çaresi ya toplumun en az yüzde 60'ının geçirip virüsün bulaş hızının düşürülmesi ya da aşının bulunması"

Prof. Dr. Okyay, koronavirüsün daha geç başladığı Türkiye'de söz konusu artışın bir an önce baskılanması için savaş verildiğini aktararak, en kısa sürede bu azalma eğrisine geçilebilmeyi ümit ettiklerini bildirdi. 

"Bu hastalığın çaresi ya toplumun en az yüzde 60'ının geçirip virüsün bulaş hızının düşürülmesi ya da aşının bulunması" ifadelerini kullanan Prof. Dr. Okyay, risk altındaki grubu koruyarak aşı bulunana kadar zaman kazanmayı amaçladıklarını kaydetti.

 

"Vakalarımız plato çizerek yavaş yavaş azalacak"

Prof. Dr. Okyay, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Çin’de baskılama yöntemiyle ilgili sonuçlar, özellikle vaka sayılarının artması, baskılanması ve azalmasıyla belirginleşti. Vaka sayısında çok büyük artış görülen Avrupa'da da şimdi vaka sayıları azalış göstermeye başladı. Böyle bir seyri biz de izleyeceğiz. Vakalarımız plato çizerek yavaş yavaş azalacak. Bu dönemde ölümlerimizin devam ettiğini göreceğiz, eski vakalardan kaynaklı. Avrupa'da görülen rakamlar, bu dönüşümün 1-1,5 ay içinde olacağı yönünde sonuçlar veriyor."

"Kimi önce normal hayata sokup kimi daha çok korumamız gerektiği önemli"

Vaka sayısında artış yaşanmasının bu hastalığı geçirmiş ve buna bağışık olan kişi sayısının da arttığını gösterdiğine işaret eden Prof. Dr. Okyay, normale dönüş sürecinin de kademeli olarak gerçekleştirilmesinin önem taşıdığını söyledi. 

Prof. Dr. Okyay, "Burada önemli olan, geçiş döneminde kimi korumamız gerektiği. Kimi önce normal hayata sokup kimi daha çok korumamız gerektiği önemli. Çok açık şekilde yaşlılarımızı korumamız gerekiyor. Sağlık Bakanlığımız bu konuda çok önemli bir adım attı ve sokağa çıkmalarını kısıtladı. Kademeli şekilde normal hayata geçişin de özellikle yaşlı popülasyonu sakınarak, koruyarak yapılması çok önemli." şeklinde konuştu. 

"Çok özverili, gerçekten bilgili, donanımlı bir sağlık personelimiz var"

Sağlık çalışanlarının inanılmaz bir tepki ve uyum yeteneği olduğunu aktaran Prof. Dr. Okyay, "Biz bunu birçok afette yaşadık. Çok özverili, gerçekten bilgili, donanımlı bir sağlık personelimiz var çünkü 1960'larda kazandırılan sağlık ocağı sistemiyle aslında ekip çalışması içinde yetişmiş bir nesiliz. Hekim olarak kendimizi ayrıştırmıyoruz, hemşire, ebe, personel hep beraber ekibiz. Bu bizim hemen toparlanıp cevap vermemizi sağlıyor." açıklamasını yaptı. 

Yorumlar (0)
13
parçalı az bulutlu