Koca: OHAL ilanına gerek yok, kişisel OHAL'ini ilan et!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele tedbirlerine ilişkin yaptığı açıklamada, "Soruyorlar 'OHAL ilan edecek misiniz' diye. OHAL ilanına gerek yok. Sen kişisel OHAL’ini ilan et, tedbirini al." dedi.

SAĞLIK 20.03.2020, 08:58
Koca: OHAL ilanına gerek yok, kişisel OHAL'ini ilan et!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele tedbirlerine ilişkin Hürriyet'ten Abdülkadir Selvi'nin sorularını yanıtladı. 

Bakan Koca, "Testlerin yapılacağını açıkladınız. Her isteyen istediği gibi yaptırabilecek mi, nasıl olacak?" sorusuna "Herkes test yaptırabilecek, ancak doktor sevkiyle test merkezlerinde yapılacak. Testleri ve test merkezlerini yaygınlaştıracağız tüm Türkiye’de." yanıtını verdi. 

"Klinik bulgu varsa test yapılacak"

"Herkese yapılacak mı? Yani Güney Kore’de olduğu gibi ben gidip istediğimde yaptırabilir miyim?" sorusuna Koca, şu karşılığın verdi:

"O doğru değil, klinik bulgu varsa test yapılacak. Örneğin siz normalde testi yaptırdınız, baktınız hiçbir bulgunuz yok. Negatif çıktı ama sonradan pozitif çıkanlar da var. Çin’de de öyle olmuş. Negatif çıkan, sonra pozitif olan var, Aytaç Paşa gibi. Diyelim ilk aşamada büyük oranda negatif çıktı. ‘Bende yok’ diye rahat davranacaksınız. Bu test yanlışa sevk edebilir. Başkalarına gidip bulaştırabilirsiniz. O nedenle üç gün sonra testi tekrarlamak gerektiği söyleniyor. Çünkü üç gün sonra çıkabilir. Bizde de doktorlarımız testi yaptığımız kişiyi üç gün sonra tekrar çağırıp bir daha teste tabi tutacak. Bu arada siz negatif diye her tarafa gittiniz. O da ayrı bir risk oluşturabilir. Onu engellemeye çalışıyoruz. O nedenle herkesin baştan kendisini izole etmesi lazım. Hastalık bulgusu olmasa da... Olağanüstü hal deniyor. Olağanüstü hal mi? Herkes kendi olağanüstü halini oluştursun. Bunun önünde hiçbir engel yok. Biz ne kadar sıkı durabilirsek o kadar üstesinden gelebiliriz, yayılımını önlemiş oluruz. Şu iki-üç hafta sıkı durmamız gerekiyor."

"Baştan negatif çıkıp sonra pozitif çıkanlara rastlandığı biliniyor"

İngiltere modelini kesinlikle benimsemediğini kaydeden Koca, "Testin sıklıkla yapıldığı Çin’de böyle vakaların olduğunu, yani baştan negatif çıkıp sonra pozitif çıkanlara rastlandığı biliniyor. Böylece yayılmanın olduğu biliniyor. Biz de bir vakada pozitifi gördük. Üç-dört gün sonra negatif çıktı. Bir hafta-10 gün sonra yine pozitif çıktı. Yakın çevresini taradık, pozitif çıktı." dedi.

"Önemli olan bir metreden sonra yaşamın kısa olduğunu biliyoruz"

Koca, koronavirüsün havada asılı kalma süresine ilişkin, "Çin’de havada asılı kalma süresinin tespit edilmediği bilimsel olarak söyleniyor. Şöyle: Havada asılı kalıyor, ben yanınızdan o an geçiyorum, bana da bulaşacak değil... Öyle değil. Önemli olan bir metreden sonra yaşamın kısa olduğunu biliyoruz. Kimisi üç-dört adım, kimisi iki metre olduğunu ısrarla söylüyor ama asgari bir metredir. O mesafe içinde bulaşıcılığın olmayacağı söyleniyor, tabii yüzünüze öksürme hapşırma olmadıkça. Onun dışında daha çok temasla; elinizi yüzünüze, ağzınıza, burnunuza götürmekle daha sık bulaşılıyor." ifadelerini kullandı. 

"2-3 hafta evden çıkmamak gerekiyor"

"Sayın Cumhurbaşkanı ‘2-3 hafta dişimizi sıkalım’ dedi. 2-3 hafta gibi bir takviminiz mi var?" sorusuna Koca, "2-3 hafta virüsün yayılmasında en zirve nokta olabilir. O nedenle 2-3 hafta dikkat etmek ve evden çıkmamak gerekiyor. Soruyorlar 'OHAL ilan edecek misiniz' diye. OHAL ilanına gerek yok. Sen kişisel OHAL’ini ilan et, tedbirini al." yanıtını verdi.

"14 günde kesin sonucuna ulaşılıyor"

Koca, "Pencere sürecinden bahsettiniz, 14 günlük süre içinde mi pencere süreci?" sorusu üzerine "14 günde kesin sonucuna ulaşılıyor, vaka ortaya çıkıyor. Onun için en önemli şey sıklıkla elimizi yıkamak." diye konuştu. 

"Elleri birkaç saatte bir yıkamak lazım"

"Siz elinizi bir günde kaç kez yıkıyorsunuz?" sorusuna "Birkaç saatte bir yıkamak lazım. Ben de öyle yapıyorum." karşılığını verdi.

Yorumlar (0)
22
açık