Hastanede kalbinin sağ tarafta olduğunu öğrendi!

Zonguldak'ta zatürre teşhisiyle hastaneye sevk edilen 9 yaşındaki çocuğun kalbinin sağ tarafta olduğu tespit edildi.

SAĞLIK 28.10.2019, 17:15 28.10.2019, 17:18
Hastanede kalbinin sağ tarafta olduğunu öğrendi!

9 yaşındaki Görkem Ala, zatürre teşhisiyle geçen şubat ayında Zonguldak Kadın Doğum Çocuk Hastalıkları Hastanesine sevk edildi. Ala'nın yapılan kontrollerinde organlarının ters olduğu ve kalbinin sağ tarafta bulunduğu fark edildi. 

Zatürre tedavisinin ardından taburcu edilen ve geçen hafta apandisit rahatsızlığı sebebiyle aynı hastaneye başvuran Ala, sol tarafında yer alan apandisitin başarılı bir ameliyatla alınmasının ardından iyileşti. 

Kadın Doğum Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Cerrahi Uzmanı doktor Sertaç Akman, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hastanın kalbinin sağda olmasının "situs inversus totalis" olarak adlandırıldığını bildirdi. 

Toplumda nadiren görülüyor

Bunun, toplumda 6 bin ile 35 bin canlı doğumda bir görülebilecek bir durum olduğuna dikkat çeken Akman, şu ifadeleri kullandı:

"Bu durumda apandisit de sol alt kadranda bulunur. Hastaların çoğu yaşamı boyunca hiçbir belirti ve sıkıntı vermeden normal yaşamlarını devam ettirmektedirler. Hastamız son olarak bize apandisit rahatsızlığı ile ilgili başvurdu. Normal hastalarda sağda görülen apandisit belirtileri, situs inversus totalisli hastalarda sol alt kadranda görülebilir ve tanı zorlaşabilir."

Akman, ameliyatın ardından hastanın iyileşme döneminin de diğer hastalardan farklı olmadığını sözlerine ekledi. 

Yorumlar (0)
15
açık