Fransa'da koronavirüs alarmı: Vaka sayısı artıyor!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını hızla yayılıyor. Fransa'da vaka sayısı 11 oldu.

SAĞLIK 08.02.2020, 14:58
Fransa'da koronavirüs alarmı: Vaka sayısı artıyor!

Henüz aşısı bulunamayan ve Çin’de her geçen gün etkisi güçlenen yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında ölenlerin sayısı 723'e, enfekte olanların (virüsten etkilenenlerin) sayısı 34 bin 546'ya ulaştı.

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünya alarm durumuna geçti. Avrupa ülkelerinde vaka sayısı giderek artıyor.

Fransa Sağlık Bakanı Agnes Buzyn, ülkede 5 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini duyurdu. 

Bakan Buzyn, hastalardan birinin çocuk olduğunu kaydetti. 

Koronavirüs taşıyanlardan birinin İngiliz vatandaşı olduğunu belirten Buzyn, 24 Ocak günü bu kişinin Singapur'dan ülkeye geldiğini ve virüsü diğer kişilere bulaştırdığını ifade etti. 

Önceden yapılan açıklamalarda, Fransa'da 6 kişide koronavirüs tespit edildiği duyurulmuştu.

Yeni tip koronavirüs (2019-nCoV)

Yeni tip koronavirüs (2019-nCoV), ilk olarak 12 Aralık'ta Hubey eyaletine bağlı Vuhan şehrinde tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta Vuhan kentindeki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli" hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Dünya tarafından "insanlığı salgına karşı uyarmaya çalışan doktor" olarak bilinen ve yeni tip koronavirüsten (2019-nCoV) ilk bahseden kişi olan Doktor Li Wenliang de 6 Şubat'ta koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirmişti.

Yeni tip koronavirüsün (2019-nCoV) kısa sürede Vuhan kentinden diğer kent ve eyaletlere sıçraması sebebiyle 22 Ocak'tan bu yana başta Vuhan şehri olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 şehirde toplu ulaşım iptal edilmişti. Bu şehirlerin toplam nüfusu 50 milyonu buluyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından "acil durum" ilan edilmişti. Öte yandan, salgın sebebiyle çok sayıda hava yolu şirketi Çin'e uçuşlarını durdurmuştu. 

Yorumlar (0)
22
açık