Bilim Kurulu üyesi açıkladı: İmmün plazma hızlı iyileştiriyor!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedavisinde başvurulan immün plazma yöntemiyle hastaların daha hızlı bir şekilde iyileştiğini bildirdi. 

SAĞLIK 06.05.2020, 11:13
Bilim Kurulu üyesi açıkladı: İmmün plazma hızlı iyileştiriyor!

Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedavisinde immün plazma tedavisi uygulanıyor.

Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, yeni tip koronavirüs (Covid-19) teşhisi konulan hastalar için uygulanan immün plazma tedavisinin son derece başarılı olduğunu ifade etti. 

"Antikor oluşumunun daha çabuk ortaya çıktığını görüyoruz"

Prof. Dr. Çelik, iyileşen hastaların bulunduğuna dikkat çekerek, "İyileşen hastalarımızdan aldığımız plazmaları diğer hastaların iyileşmesi için kullanıyoruz. Bazı hastalarımıza her gün plazma tedavisi uyguluyoruz. Bu tedavi ile iyileşmeler hızlanıyor. Değerlerin daha çabuk düştüğünü görüyoruz. Antikor oluşumunun daha çabuk ortaya çıktığını görüyoruz. Bu sürenin tam analizini yapmış değiliz. Çünkü o kadar yeterli bir sayıya ulaşamadık." açıklamasını yaptı. 

"İmmün plazmanın hastaları çabuk iyileştirdiğini görmekteyiz"

İmmün plazma tedavisinde sıkıntının aynı kan grubunu bulmak olduğunu kaydeden Prof. Dr. Çelik, "Hastaların takiplerini ciddi yaptığımız için hangi hastadan ne zaman alacağımızı, İl Sağlık Müdürlüğümüzün kurmuş olduğu 'İmmün Plazma Kurulu' var, orada 'şu kişilerden alınabilir' diye bir not geliyor. Ona göre bizde o hastalarla temasa geçip, onları hastanemize davet ediyoruz. Bunu tedarik ederek hastamıza uygulamaya çalışarak gayret ediyoruz. Herhangi bir yan etkiyi şu an görmüş değiliz. Kısa ve uzun süreli kıyaslamak lazım; ama immün plazmanın hastaları çabuk iyileştirdiğini görmekteyiz. Hastalar daha çabuk kendine geliyor. İyileşen hastalarımız sıkıntı çıkarmıyor." diye konuştu.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu