Bakan Koca: Çin'deki hastalarımızı getirmek istiyoruz!

Sağlık Bakanı Koca, "Enfeksiyon hastalıkları uzmanlarından oluşan bir ekibi güvenlik tedbirlerinin alınması şartıyla Çin'e göndermeyi ve oradan hastalarımızı, vatandaşımızı gelmek isteyenleri getirmekten yanayız." dedi.

SAĞLIK 28.01.2020, 21:06 28.01.2020, 21:37
Bakan Koca: Çin'deki hastalarımızı getirmek istiyoruz!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgınının Türkiye'ye yayıldığı iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

"Domuz gribi olduğu kesinleşti"

"Aksaray'daki hastamızın domuz gribi olduğu kesinleşti, takibi sürüyor." diyen Koca, "Termal kamera ile şüpheli olarak tespit ettiğimiz, yani ateşinin olduğu bir yolcu olmadığını çok net bir ifade ile söyleyebilirim. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesinde bir operasyon merkezi oluşturduk. Bakanlık bünyesinde de bir bilim kurulu da oluşturuldu. Tüm tedbirler alındı vatandaşlarımız endişe etmesin." ifadelerini kullandı.

"Bu sayı 30-35'i bulabilir"

Çin'deki Türk vatandaşlarıyla ilgili konuşan Koca, "Türk vatandaşımız olarak 25 kişiye yakın olduğunu biliyoruz. Bu sayı 30-35'i bulabilir. Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlığımızla işbirliği içerisinde buradan bir Milli Savunma Bakanlığı'nın ambulans uçağı ile getirmekten yanayız" dedi.

Bakan Koca, "Enfeksiyon hastalıkları uzmanlarından oluşan bir ekibi güvenlik tedbirlerinin alınması şartıyla Çin'e göndermeyi ve oradan hastalarımızı, vatandaşımızı gelmek isteyenleri getirmekten yanayız." diye konuştu.

Yorumlar (0)
21
hafif yağmur