Hakaret davasında karar çıktı!

Hakan Meriçliler'e 'hakaret' ettiği gerekçeyle yargılanan oyuncu Ali Erkazan, 2 bin 960 lira adli para cezasına çarptırıldı.

MAGAZİN 19.07.2019, 15:46
Hakaret davasında karar çıktı!

Duruşma, Bakırköy 20. Asliye Ceza Mahkemesinde gerçekleştirildi. Müşteki Hakan Meriçliler ve tarafların avukatları duruşmaya katıldı. 

Oyuncu Hakan Meriçliler'e duruşmada söz verildi. Bu olayın filminin bitiminden 3 ay sonra ortaya çıktığını, bu durumun tasarlanmış bir eylem olduğunu, ailesine ve evliliğine büyük zarar verdiğini, kendisinin hiçbir şekilde televizyona çıkarak yanıt vermediğini kaydeden Meriçliler, "Sanatçılar kendilerine yakışan cevaplar verirler. Türk adaletine inandım ve bu şekilde karar verilmesini talep ederim." diye konuştu.

"Meslek hayatını ve ailesini etkileyecek ifadelerdir"

Meriçliler'in avukatı Okay Saday, Ali Erkazan'ın ifadelerinin eleştiri sınırlarının ötesinde, müvekkilinin şeref ve onuruna ağır saldırı niteliğinde olduğunu belirtti. Saday, "Sanığın kullandığı ifadeler müvekkilimin meslek hayatını ve ailesini etkileyecek ifadelerdir. Sanık birden çok televizyon programında benzer ifadeler kullanmıştır. Bu durum kastının yoğunluğunu ortaya koymaktadır. Herhangi bir indirim uygulanmaksızın sanığın cezalandırılmasını talep ederiz." ifadelerini kullandı.

Sanık Ali Erkazan'ın avukatı Onur Kıraç ise müvekkilinin sözlerini, müştekinin kız arkadaşına karşı gösterdiği davranışları eleştirme amacıyla söylediğini, yargılamanın başından beri yaptıkları savunmaların ve tanıkların bu durumu ortaya koyduğunu belirterek, müvekkilinin beraatine karar verilmesini talep etti. 

Sanık Ali Erkazan'ın üzerine atılı 'hakaret' suçunu işlediği sabit olduğundan 185 gün adli para cezası almasına karar verildi.

2 bin 960 liraya çevrildi 

Mahkeme, sanık Erkazan'ın müştekiye karşı söylemlerini gerçekleştirdiği yer ile birden fazla alanda dile getirmesini göz önünde bulundurarak, sanığın cezasını 268 gün adli para cezasına çıkardı.

Sanığın haksız fiil nedeniyle suçu işlediğine kanaat getiren mahkeme, sanığın cezasını önce 178 güne, duruşmalardaki iyi halini de dikkate alarak 148 güne indirdi.

Mahkeme, sanık Ali Erkazan'ın 148 gün adli para cezasını günlüğü 20 liradan 2 bin 960 liraya çevirdi.

"Adalet yerini buldu"

Hakan Meriçliler, duruşma çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Meriçliler, "Sanık ceza aldı. Şunu anladık ki, televizyonlara çıkıp hakaret edip iftira atmak cezasız kalmıyor. O anlamda da yüce Türk adaletine ve hukukuna çok teşekkür ediyorum. Evet 3 yıl beklendi, ağır gibi görünebilir, hiç önemli değil, sonuçta adalet yerini buldu." dedi.

Ne olmuştu?

Oyuncu Ali Erkazan, bir programda Hakan Meriçliler’in kadın sorunu olduğunu ve bunun hastalık seviyesinde olduğunu ileri sürmüştü. Erkazan, Meriçliler’in otel müdürünün eşi dahil oteldeki tüm kadınları taciz ettiğini söylemişti.

Meriçliler’in otelde masaj hizmeti veren masözle bile ilişki yaşadığını iddia eden Erkazan, ayrıca kendi kız arkadaşına yönelik hareketleri sonrasında kavga çıktığını ifade etmişti. 

Yorumlar (0)
21
açık