Türkler Geliyor: 'Adaletin Kılıcı' derin kesecek!

Yapımcılığını "Diriliş Ertuğrul" ve "Kuruluş Osman"a da imza atan Mehmet Bozdağ'ın yaptığı "Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı" filmi, 17 Ocak'ta vizyona girecek.

KÜLTÜR-SANAT 14.01.2020, 12:32 14.01.2020, 13:11
Türkler Geliyor: 'Adaletin Kılıcı' derin kesecek!

Yönetmenliğini Kamil Aydın'ın üstlendiği film, İstanbul'u fethinden sonra yönünü Roma'ya çeviren Fatih Sultan Mehmet'in akıncılarının, Sırp kralı Lazar'a karşı verdikleri zorlu mücadeleyi anlatıyor.

"İki yıl boyunca çalıştık, büyük bir plato yapıldı"

Başrol oyuncularıyla birlikte Ortaköy’de Feriye Sineması’nda yapılan basın toplantısına katılan yapımcı Bozdağ, 2 yıl önce kurduğu bir hayalden yola çıktığını belirterek, "Osmanlı Devleti'nin kuruluş sürecini Diriliş ve Kuruluş ile anlattık. Hayallerimden biri de Osmanlı Devleti'nin, suyun öte yakasına geçme hikayesiydi. Balkanların fütuhat ve fetih politikasıydı. 2 yıl boyunca çalıştık. Büyük bir plato yapıldı. Hikayesi şekillendi. Daha sonra da projeyi hayata geçirdik." açıklamasını yaptı.

Emre Kıvılcım: "İzleyicilerimiz görecek"

Filmde "Sungur" karakterine hayat veren oyuncu Emre Kıvılcım, "Sungur, davası devlet olan usta bir akıncıdır. Çocukluğundan beri akıncı ocağında büyümüş. Ailesini küçük yaşlarda kaybettiği için babası gibi sevdiği, Konuralp tarafından yetiştirilmiş ve yeteneğiyle Fatih Sultan Mehmet’in gözdesi haline gelmiş bir akıncıdır. Filmde izleyicilerimiz bunu görecek zaten." dedi.

Ece Çeşmioğlu: "Bu kadar ön hazırlık aşamasından geçtiğim bir iş olmamıştı"

"Alina" karakterini canlandıran genç oyuncu Ece Çeşmioğlu ise, "Ne dizi ne film, bu kadar çalıştığım, bu kadar ön hazırlık aşamasından geçtiğim bir iş olmamıştı. Böyle olması gerekiyormuş, onu öğrendim. Bir kere dönem çekiyoruz ve o döneme, o karaktere hakim olmak gerekiyor. Gerçeği yansıtıyoruz. Bu yüzden de avucumuzun içinde tutuyor olmamız gerekiyor her şeyi, yanlış bir şey yapmamak adına." ifadelerini kullandı.

Cemal Hünal: "Arabalar, 50-60 kadar muhafız... Hepsi silahlı"

Oyuncu Cemal Hünal ise "Bu bambaşka bir tecrübeydi. Çünkü Belgrad Ormanı’ndaki sete gittim. İlk set günüm. Baktım bir kervanın başı var. Arabalar, 50-60 kadar muhafız... Hepsi silahlı. Benim baktığım mesafeden bile inanılmaz gerçekçi görünüyordu. Bu kervanı bir gezeyim dedim. 200 metre kadar olacağı hiç aklıma gelmemişti. Dizilimi bile o kadar gerçekçiydi ki. Zaten beni aldı götürdü, yuttu. Bu kadar ikna edici bir iş ortamında çalışmak, oyuncular için çok büyük bir nimet. Bize verilen çok fazla malzeme var burada, bir işi daha iyi yapabilmemiz için. Onun için ben ilk günden çok etkilendim." değerlendirmesini yaptı.

Levent Özdilek: "Dünya tarihi için çok önemli bir dönem"

Tarihteki en acımasız krallardan biri olan Sırp kralı "Lazar" karakterine hayat verdiğini belirten Levent Özdilek, 1456’da yaşanmış gerçek bir dönemin ele alındığını söyledi. Özdilek, "Dünya tarihi için çok önemli bir dönem. Çünkü 3 yıl öncesinde bir çağ değişmiş. Şimdi içinde bulunduğumuz İstanbul fethedilmiş." diye konuştu.

Çekimleri 50 dönümlük bir alana yayılan sette yapılan ve hazırlık süreci bir yıl süren film, Türkiye ile birlikte ABD, Kanada, Brezilya, Meksika, Avustralya, Japonya, Güney Kore, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, İtalya, Rusya, Güney Afrika, Hindistan, Endonezya, Malezya, Katar, Azerbaycan, Kazakistan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülkede gösterime girecek.

Yorumlar (0)
16
açık