Yavuz bin 710 metre derinliğe ulaştı

Yavuz sondaj gemisi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından verilen ruhsat sahasında ilk sondaja başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Yavuz'un bin 710 metre derinliğe ulaştığını açıkladı.

GÜNDEM 07.08.2019, 14:47 07.08.2019, 14:53
Yavuz bin 710 metre derinliğe ulaştı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bölgedeki sondaj çalışmalarını yerinde incelemek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) geldi. Bakan Dönmez, KKTC Başbakanı Ersin Tatar ve KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ile birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Yavuz sondaj gemisinin filolarına en son katılan gemilerden biri olduğuna dikkat çeken Dönmez, Fatih sondaj gemisinin de adanın batısında çalışmalarına devam ettiğini bildirdi.

"Bin 710 metre civarında sondaj derinliğine ulaştık"

Bakan Dönmez, Yavuz sondaj gemisinin Karpaz-1 kuyusunda sondaj çalışmalarına başladığını kaydederek, “Bugün itibarıyla bin 710 metre civarında bir sondaj derinliğine ulaşmış durumdayız. Burada yaklaşık 2,5-3 aylık bir program söz konusu olacak. Öyle ümit ediyoruz ki hedef noktaya ulaştığımızda inşallah burada doğal gaz varlığına da ulaşmış olacağız." ifadelerini kullandı.

'Varsa bulacağız' sloganıyla çalışmalarına devam ettiklerini belirten Dönmez, "Bu noktada varsa (petrol-doğal gaz) bunun da en kısa sürede keşfini gerçekleştirmiş olacağız. Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemimiz de KKTC’den almış olduğumuz ruhsat bölgelerinde ve adanın güneyinde Türkiye Cumhuriyeti Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün kendisine vermiş olduğu ruhsat bölgelerinde sismik araştırmalarına devam ediyor. Ağustos ayı içerisinde ikinci sismik gemimiz MTA Oruç Reis gemisini de Akdeniz’e göndereceğiz. Böylece iki sismik gemisi, iki sondaj gemisiyle Akdeniz’de bu çalışmaları sonuna kadar yapacağız.” diye konuştu.

"Ortak komite teklifini destekliyoruz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, KKTC’de yaşayan Türklerin hak ve menfaatlerinin sonuna kadar desteklediklerini bildirdi. Ayrıca, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) bir oldubittiye getirerek tek taraflı ilan ettiği hukuksuz yetki alanlarını tanımadıklarını da aktardı.

Geçen ay KKTC hükümetinin, adanın doğal kaynaklarının ortak komite kurularak birlikte değerlendirilmesine ve hakkaniyet ölçüleri içerisinde adil şekilde paylaşılmasına ilişkin bir teklif sunduğunu anımsatan Dönmez, bu teklife hükümet olarak destek verdiklerini kaydetti.

Dönmez, konuya ilişkin şunları söyledi:

"Maalesef GKRY bu teklifi reddetti. Bu ciddi teklifi yeniden değerlendirmek suretiyle sonuç almak üzere tarafların bir araya gelmesinin, her iki tarafın da menfaatine olacağını bir kez daha ifade etmek istiyorum. Garantör ülkeler olarak gerektiğinde bu toplantılara destek vermeye hazır olduğumuzu da bir kez daha huzurlarınızda ifade etmek istiyorum. İnşallah buradan yakın bir süre içerisinde müjdeli haberler veririz ama tabi bu arama işi riskli bir iş, bilinmezleri çok. Bu bilinmezleri azaltmak için teknolojinin son imkanlarını burada kullanıyoruz. Şu anda güvertesinde bulunduğumuz bu sondaj gemisi dünya çapında 15-16 gemiden birisi. Bu operasyonları yapabilen 5-6 ülkeden birisi durumundayız. Türkiye Petrolleri bu sondajlarla önemli bir tecrübe ve birikim de kazanmış oluyor. Ağırlıklı Türk personelle bu işlemleri yerine getiriyoruz ve inşallah en kısa süre içerisinde burada gördüğünüz personelin tamamı belki Türk vatandaşlarından oluşacak hale gelmiş olacak.”

"Bölgede önemli bir zenginliğin olduğu öngörülüyor"

KKTC Başbakanı Tatar, Türkiye’nin kararlı duruşunun Doğu Akdeniz’de hak ve çıkarların korunması bakımından büyük önem taşıdığını bildirdi.

Gemideki mürettebatı ve mühendisleri, hidrokarbon bulma çalışmaları kapsamında yaptıkları önemli çalışmalardan dolayı tebrik ettiğini ifade eden Tatar, “Türk hükümetine bir kez daha teşekkürlerimizi ifade etmek istiyoruz çünkü Doğu Akdeniz’de hak ve çıkarlarımızın korunması bakımından, bu zenginliklerde Kıbrıs Türklerinin de haklarını savunabilmek ve başarılı çalışmalar içerisinde bulunmak için oldukça yüksek maliyetli çalışmaların sürdürülmesi kolay bir olay değildir.” dedi.

Tatar, bölgede önemli bir zenginliğin olduğunun öngörüldüğünü ve bu zenginliklerden hem Türkiye hem de KKTC’nin paylarını alması gerektiğini söyledi.

Yorumlar (0)
21
açık