KKTC'den AB'ye sondaj tepkisi!

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleriyle ilgili Avrupa Birliği'nin (AB) tutumuna tepki gösterdi. Tatar, AB'nin iddia ettiği gibi Fatih ve Yavuz'un Doğu Akdeniz'de yaptıkları sondaj faaliyetlerinin değil, Rumların Kıbrıs Türk halkının haklarını yok sayarak yaptığı faaliyetlerin kanunsuz ve endişe verici olduğunu bildirdi.

DÜNYA 09.07.2019, 16:56 Banu Fırıncılar
KKTC'den AB'ye sondaj tepkisi!

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü sondaj çalışmalarını eleştiren Avrupa Birliği'ne (AB) tepki gösterdi.  

Tatar, AB'nin baştan beri izlediği Rum-Yunan yanlısı tutumu nedeniyle Kıbrıs konusunun daha da çıkmaza girdiğini kaydetti. 

Birliğin henüz bunu anlayacak noktaya gelemediğine işaret eden Tatar, şunları söyledi:

"AB'nin, Yavuz'un KKTC'nin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na verdiği ruhsatla Karpaz açıklarında sondaj yapmaya başlamasına tepki göstermesini protesto ediyoruz. AB'nin iddia ettiği gibi Fatih ve Yavuz'un Doğu Akdeniz'de yaptıkları sondaj faaliyetleri değil Rumların Kıbrıs Türk halkının haklarını yok sayarak yaptığı faaliyetler ve uzlaşmaya yanaşmaması kanunsuz ve endişe vericidir."

Başbakan Tatar, Türkiye ile Kıbrıs Türk tarafının Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarında hakkı olduğuna dikkat çekerek, "Kıbrıs Türk tarafının bu kaynaklarla ilgili sismik araştırma ve sondaj çalışmalarının oluşturulacak bir ortak komite eliyle yürütülmesi, elde edilecek gelirin ilk etapta olası bir anlaşma için gerekecek finansmanın sağlanmasında kullanılması önerisini reddeden Rum tarafıdır." diye konuştu.

"Kıbrıs Türk tarafı da sondaj çalışmalarını sürdürecektir"

Tatar, Rum tarafının Türkiye'yi hiçe sayarak bölgedeki diğer bazı ülkelerle Türkiye'nin aleyhine olacağını düşündüğü anlaşmalara imza attığını anımsattı. 

Başbakan Tatar, AB'nin tüm bunları hiçe sayarak, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının attığı adımları eleştirmesinin, AB'nin savunduğu çağdaş değerlerle uyuşmayacağını ve Kıbrıs Türkü'ne yönelik ciddi bir saldırı olarak değerlendirileceğini ifade etti. 

Ersin Tatar, sözlerine şöyle devam etti:

"Ancak, AB de 2004'de BM'nin Kıbrıs Planı'na hayır demesine rağmen haksız bir şekilde tam üye yaparak korumaya aldığı Rum tarafı da bilsin ki hükümetimiz de Türkiye de haklarımızın proaktif politikalarla korunması ve gereğinin yapılması konusunda kararlıdır. Nasıl ki Rum tarafı sondaj çalışmalarını durdurmadan devam ettiriyor, Türkiye ve Rumlar kadar Kıbrıs etrafındaki hidrokarbon yatakları üzerinde söz hakkı olan Kıbrıs Türk tarafı da sondaj çalışmalarını sürdürecektir. Çıkılan bu yol doğru yoldur ve bu yoldan dönüş yoktur."

Yorumlar (0)
açık