ABD 'endişeli': Sondaj çalışmalarını durdurun

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'e yolladığı ikinci sondaj gemisi Yavuz, Kuzey Kıbrıs'ın doğusuna ulaştı. Bu durumdan rahatsız olan ABD'den, "Türk yetkililere bu operasyonları durdurması çağrısında bulunuyoruz." açıklaması geldi.

DÜNYA 10.07.2019, 08:21 10.07.2019, 08:26 Banu Fırıncılar
ABD 'endişeli': Sondaj çalışmalarını durdurun

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarından ve Yavuz sondaj gemisinin Karpaz açıklarına ulaşmasından kaygı duyduğunu açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleriyle ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.

Ortagus, açıklamasında, "ABD, Türkiye'nin Kıbrıs açıklarında sondaj faaliyetleri yapmak için devam eden girişimlerinden ve son olarak sondaj gemisi Yavuz'un Karpas Yarımadası açıklarına sevk edilmesinden derin endişe duymaktadır." değerlendirmesini yaptı. 

Yavuz gemisinin bölgeye gönderilmesini 'provokatif' olarak nitelendiren Ortagus, "Türk yetkilileri bu operasyonları durdurmaya çağırıyor, tüm tarafları da sakin davranmaya ve bölgede gerilimi artıracak adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz." dedi. 

"Kaynaklar, iki toplum arasında adil bir şekilde paylaşılmalı"

Ortagus, Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarıyla ilgili süreçlerin iki toplum ve komşu ülkeler arasındaki diyalogla yürütülmesi gerektiğini ileri sürerek, "Ada'nın petrol ve doğalgaz kaynaklarının, diğer kaynakları gibi iki toplum arasında adil bir şekilde paylaşılması gerektiğine inanıyoruz." ifadesini kullandı. 

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'e gönderdiği ikinci sondaj gemisi Yavuz, Karpaz'daki Zafer Burnu'nun güneyine önceki gün varmıştı. 

Türk Ajansı Kıbrısın (TAK) haberine göre, Türkiye'nin 'Milli Enerji ve Maden Politikası' kapsamında, denizlerdeki arama ve sondaj faaliyetlerinin artırılması için  Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından satın alınan sondaj gemisi Yavuz, Karpaz açıklarına ulaşmıştı.

Doğu Akdeniz'deki süreçler hakkında değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "(Doğu Akdeniz'de) Şu anda sondaj gemilerimiz arama, tarama çalışmaları ile koordineli olarak kendi yol haritası içinde bu süreci devam ettiriyor. Bu konuda sağdan soldan bazı rahatsız edici sesler çıkabilir ama bu seslerin hiçbirisinin bizi bu yolumuzdan alıkoymayacağını daha önce de zaten açıkladık. Bugün de aynı noktadayım, aynı şeyleri söylüyorum." demişti. 

Yorumlar (0)
20°
parçalı az bulutlu