Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci... Cumhurbaşkanı Erdoğan: AB ile gerekirse yolları ayırırız

New York'ta 19-26 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu'na katılmak üzere bugün ABD'ye gidiyor. ABD'ye hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarının Türkiye'nin AB'ye üyelik süreciyle ilgili sorusuna, "AB Türkiye'den kopmanın gayreti içinde. Gerekirse AB ile yolları ayırabiliriz" yanıtını verdi.

GÜNDEM 16.09.2023, 09:13 16.09.2023, 13:38 Hakan Öksüz
Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci... Cumhurbaşkanı Erdoğan: AB ile gerekirse yolları ayırırız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19-26 Eylül tarihlerinde ABD'nin New York kentinde yapılacak olan Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere bugün yola çıkacak. İletişim Başkanlığı, Erdoğan'ın New York ziyaretiyle ilgili  yaptığı açıklamda ziyaretin, 16-20 Eylül tarihleri arasında yapılacağı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'ye hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

“Her yıl olduğu gibi bu sene de ABD'de son derece yoğun bir temas ve toplantı trafiğimiz olacak. Genel kurul görüşmelerinin ilk gününde 19 Eylül salı günü Genel Kurula hitap edeceğim. Bu vesileyle uluslararası gündemdeki temel meselelere ilişkin görüşlerimizi paylaşacağız. Mevcut küresel sınamalar karşısında Türkiye'nin oynadığı kritik rolü vurgulayacağız.”

ABD iş dünyası ile temas

“Genel kurul marjında çok sayıda ülkeden mevkidaşlarımla görüşmeler gerçekleştireceğim. Ziyaretimizde ABD'de yaşayan vatandaşlarımızla birlikte soydaş topluluklarla da bir araya geleceğiz. Ayrıca düşünce kuruluşu temsilcileri ile de istişarelerimiz olacak. ABD iş dünyasının seçkin üyeleri ile görüşecek Türkiye'deki yatırımlarını artırma noktasında konuları ele alacağız.”

“Dünya 5'ten büyüktür tezimizin daha fazla kabul görmesinden memnuniyet duyuyoruz. BM Genel Sekreteri bu konuda çok net bir tavır ortaya koydu. “

“Ülkemizin 14 Mayıs-28 Mayıs seçimlerinin demokratik olgunluk içerisinde gerçekleştirilmesinin iş çevrelerine olumlu yansıdığını görüyoruz.”

“Varsın onlar didişmeye devam etsinler, biz bunları önemsemiyoruz. Sadece işimize bakıyoruz. Bundan sonra aynı hassasiyetle çalışmaya devam edeceğiz. Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Azerbaycan-Ermenistan gerilimi

“Putin, Aliyev ve Paşinyan ile görüşme talep ettik. Gelişmeleri yakından takip edeceğiz.”

İsveç'in NATO üyelik süreci

“İsveç üzerine düşen görevi yerine getirmeli. İsveç ister anayasa ister yasa ne değişikliği yaparsa yapsın, teröristleri gösteriye sevk ediyorlarsa bunlar görevlerini yerine getirmiyor demektir. O zaman bize verilen sözler tutulmuyor. Benim parlamentom bu konuda nasıl bir tavır takınır bunu herkes takdir etsin. F-16'larla ilgili ne deniyor Temsilciler Meclisi karar vermeden olmaz. Orada Temsilciler Meclisi varsa burada da parlamento var. Parlamentomuzdan nasıl bir karar çıkar, o parlamentomuzun takdiridir. “

AB'ye üyelik süreci

“Benim değerlendirmemi çok açık net öğrenmek istiyorsanız, Avrupa Birliği Türkiye'den kopmanın gayreti içerisinde. Avrupa Birliği'nin Türkiye'den kopuş hamlelerini yaptığı bu dönem içerisinde biz de bu gelişmeler karşısında değerlendirmemizi yaparız ve bu değerlendirmelerden sonra Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz.”

19 Eylül'de BM Genel Kuruluna hitap edecek

Görüşmelerin ilk günü olan 19 Eylül'de Erdoğan'ın BM Genel Kurulu'na hitap edeceği belirtildi. Erdoğan, ABD ziyareti boyunca birçok mevkidaşıyla bir araya gelecek. Erdoğan'ın görüşeceği kişiler arasında ABD'deki toplumun çeşitli kesimlerinin kanaat önderleri ve iş dünyasından önemli isimlerin yer alacağı bildirildi.

Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığına vekalet edecek

Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığına vekalet edecek. Resmi Gazete'de yayımlanan tezkere göre bu vekalet görevi, Anayasa'nın 106. maddesi uyarınca yerine getirilecek.

Yorumlar (0)