Türkiye'den Hafter'e çok sert uyarı

Rusya'dan aldığı çok sayıda savaş uçağını kullanarak Türk unsurlarına yönelik Libya tarihinin en büyük saldırısına hazırlanan Hafter'e Türkiye'den uyarı geldi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, "Libya’daki Türk çıkarlarının hedef alınması halinde darbeci Hafter unsurlarını meşru hedef telakki edeceğiz" uyarısında bulundu.

GÜNDEM 21.05.2020, 13:45 21.05.2020, 14:58
Türkiye'den Hafter'e çok sert uyarı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri darbeci general Halife Hafter’e bağlı milislerin Türk kuvvetlerini ve çıkarlarını hedef alacaklarına ilişkin açıklamaları üzerine açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Libya’daki Türk çıkarlarının hedef alınması durumunda bunun çok ağır sonuçları olacağını ve darbeci Hafter unsurlarını meşru hedef telakki edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, yabancı bir basın yayın kuruluşunda (Bloomberg) atıfta bulunulan ve darbeci Halife Hafter’e bağlı gayrimeşru milislerin Türk çıkarlarını hava unsurlarıyla hedef alacağı yönündeki açıklamanın, Libya’nın doğusunda dış destekle (Rusya) yeni savaş uçakları konuşlandırılmasından sonra yapılmasının dikkat çekici olduğunu belirtti.

Hami Aksoy, darbeci general Halife Hafter’e bağlı milislerin son dönemde sahada yaşadığı kayıpların hezeyanının bir yansıması olan bu açıklamanın, darbeci Halife Hafter’in ve destekçilerinin Libya’daki ihtilafı tırmandırma niyetinde olduklarının en açık göstergesi olduğunun altını çizdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Bu vesileyle Libya’daki Türk çıkarlarının hedef alınması halinde bunun çok ağır sonuçları olacağını ve darbeci Hafter unsurlarını meşru hedef telakki edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz."

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu