Türkiye Hafter'i dağıtınca BAE çağrı yaptı!

Libya'yı, meşru yönetim olan UMH'nin elinden alma hayaliyle Hafter'e sayısız askerî destek sağlayan BAE, Türkiye'nin dengeleri değiştirerek Hafter'i yenilgiye uğratması nedeniyle ateşkes çağrısında bulundu.

DÜNYA 20.05.2020, 07:12
Türkiye Hafter'i dağıtınca BAE çağrı yaptı!

BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, ülkesinin Libya'daki Hafter oyunu tutmayınca "ateşkes yapılması" çağrısında bulundu.

Siyasi sürece dönmekten bahsetti

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kapsamlı ve derhal bir ateşkes olmadan ve siyasi sürece dönmeden Libya'da gerçek bir ilerleme kaydedilmesi mümkün değildir." dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Libya krizi konusunda uluslararası toplumun duruşuna ilişkin açık duruşunu yeniden ortaya koyduğunu savunan BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, dile getirdiği siyasi sürecin gerçekleşmesi için "Bölgesel tırmanış mutlaka durdurulmalı." ifadelerini kullandı.

Planlaycı da BAE, lojistik de BAE!

Libya hükümeti ise Birleşik Arap Emirliklerini (BAE), başkent Trablus'a düzenlenen saldırıların planlayıcısı ve gayri meşru silahlı milislerin lideri Halife Hafter'e her türlü askeri desteği vermekle suçluyor.

BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş'ın sözde ateşkes çağrısının, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) BAE'nin Hafter milislerine silah ve askeri teçhizat desteği verdiğine ilişkin sözlerin dile getirilmesinden hemen sonra yapılması dikkati çekti.

BMGK'ya BAE'nin fotoğrafları sunulmuştu

Birleşmiş Milletler'de Libya Daimi Temsilcisi Tahir es-Sunni, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, "Libya'nın elinde BAE'nin ülkeye silah gönderdiğine dair kesin deliller bulunmaktadır." demişti.

Konuşmasında BM Libya Daimi Temsilcisi Tahir es-Sunni, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki (BMGK) üyelere BAE'nin (Birleşik Arap Emirlikleri), "savaş suçlusu Hafter ve yandaşlarına" verilmek üzere gönderdiği askeri malzemelere dair fotoğrafları sunmuştu.

Yorumlar (0)
4
açık