TBMM'de Trump tepkileri!

ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye yönelik tehdit içerikli sözleri TBMM Genel Kurulu'nda tartışıldı. ABD'ye sert bir tepki verilmesi gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı.

GÜNDEM 08.10.2019, 22:05
TBMM'de Trump tepkileri!

Meclis Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı. 

Levent Gök, gündeme geçmeden önce yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tehditlere pabuç bırakacak bir ülke olmadığına işaret etti. 

Levent Gök: "Biz kendi işimizi kendimiz görürüz"

Levent Gök, "Görkemli bir geçmişi olan, bağımsızlık savaşını kazanan Türkiye'ye, ülkemize, 'Ekonomik yönden seni çökertirim' diyen ABD Başkanı'nın, bir zengin şımarıklığıyla söylediği bu sözleri kendisine aynen iade ediyoruz. Ülkemiz, dışarıdan telkinlerle terbiye edilecek, kendilerine göre yola getirilecek bir ülke değildir. Biz kendi işimizi kendimiz görürüz. Sorunlarımızı paylaşırız, gerekirse iç siyasette sert tartışmalarımızı yaparız; ama bizim ülkemiz, bağımsız bir ülkedir. Başta ABD olmak üzere bütün devletler bilmelidir ki, Türkiye emperyalizme karşı verdiği Kurtuluş Savaşı'nı, bugün de aynı şekilde devam ettirecek kadrolara ve ruha sahiptir."  ifadelerini kullandı.

Genel Kurul’da siyasi partilerin grup başkanvekilleri oturdukları yerden söz alarak, gündeme ilişkin konuştular. 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Trump'ın Türkiye'yi tehdit ettiğini, bu açıklamaları şiddetle kınadıklarını belirtti.

Levent Bülbül: "Kimse bunu macera olarak görmeye çalışmasın"

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül de PYD/YPG'nin, ABD'nin desteğiyle Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurmak istediğinin bilindiğine işaret ederek, "Türkiye'nin bekleyecek zamanı kalmamıştır. Devlet, bu hain oluşumları yok etmeye muktedirdir. Her türlü tehdide karşı tavizsiz tutum sergilemek, 'bu milletin evladıyım' diyen herkesin boynunu borcudur. Kimse bunu macera olarak görmeye çalışmasın" 

Özgür Özel: "Haddini bildirmek lâzım"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise "ABD'nin başındaki zat uzun süredir sürdürdüğü dengesiz, nezaketsiz üslubunu, devam ettiriyor. Bırakın diplomasi dilini, günlük dili, adabı, edebi terk edecek şekilde dönüp Türkiye Cumhuriyeti'ne had bildiren bir ABD Başkanı'nın haddinin bir an önce bildirilmesi gerekir. Gerekli cevabı vermek için neyi bekliyorsunuz? Parlamento burada, biz buradayız. Siz neredesiniz?" diye konuştu.

AK Parti: "Özürleri yeterli bulmuyoruz"

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da, ABD Büyükelçiliğinin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile ilgili beğenisini kabul edilemez bulduklarını belirterek, "Sayın Bahçeli'nin sağlığına ilişkin bu alçakça ifadenin beğenilmesi, basit bir hata olarak değerlendirilemez. İki defa özür dilense de bunu yeterli bulmuyoruz. Dışişleri Bakanlığının ve büyükelçiliğin bu olayı ciddiyetle soruşturmasını takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici ise "ABD Büyükelçiliğinin Milliyetçi Hareket Partimizin Saygıdeğer Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sağlığıyla ilgili hadsiz beğenisini bir kere daha şiddetle kınadığımızı ifade etmek istiyorum" dedi.
 

Yorumlar (0)
22
açık