Şırınga çikolatadan yaşamını yitiren Mert’e ilk müdahalede bulunan doktor ifade verdi

Ankara’da 7 yaşındaki bir çocuğun şırınga çikolata yerken fenalaşarak yaşamını yitirmesinin görüntüleri okul kamerasından kaydedildi. Mert’e ilk müdahalede bulunan doktor, "Bana geldiğinde epilepsi krizi geçirdiği söylendi” ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 16.12.2019, 18:31 16.12.2019, 20:32

Ankara’nın Keçiören ilçesinde bir ilkokulda, satın aldığı şırınga çikolatadan hayatını kaybeden 7 yaşında Mert Yağız isimli çocuğun fenalaşma anlarının ilk görüntüleri ortaya çıktı. Okul Müdürü A.P., kantin işletmecisi N.Y., çocuğun sınıf öğretmeni ve sağlık çalışanlarının ifadeleri alındı.

Okul Müdürü olay anını anlattı

Müdür A.P.’nin vermiş olduğu ifadeye göre, olay anında okul görevlisi S.K.’nin kendisine “müdürüm” diye tedirginlikle bağırdığını belirterek, “Ben baktığımda Mert Yağız'ı tutuyordu ve ayağa kaldırmaya çalışıyordu. Yanlarına gittim, ne olduğunu sordum. Bana, 'bilmiyorum, çocuk boğazını gösterdi bana konuşamıyordu' dedi. Sıddık, 'boğazında bir şey vardır' diye, çocuğun karnından tutarak sırtını sıvazladı. Ben baktım, çocuğun dudakları morarmış haldeydi. Sıddık'a hemen, 'sağlık ocağına götürelim' dedim. Sağlık ocağına Sıddık çocukla birlikte girdi ve bende arkalarından girdim. Doktoru çağırdık ve sağlık personelinin hepsi geldi. Ne olduğunu sordular. Ben ve Sıddık, ne olduğuna dair bir bilgimizin olmadığını, boğazını tutarak konuşamadığını ve bayıldığını söyledik. Sedyeye yatırdılar, müdahale etmeye başladılar. Sonra ambulans geldi, çocuğu hastaneye götürdüler" ifadesini verdi.

“Kesinlikle ben müdahale ederken kapak yutma konusu söz konu değildi."

Çocuğa ilk müdahalede bulunan Aile Hekimi N.A., 7 yaşındaki çocuğun olay günü acil olarak getirildiğini söyledi ve ifadesinde şunları kaydetti:
"Hemen acil odasına geçtim. Çocuk sedyeye yatar vaziyette zor da olsa nefes alır şekildeydi, bilinci kapalı durumda duruyordu. Bana 'epilepsi nöbeti' geçirdiği söylendi. Çocuğa burundan oksijen verdik. Dilinin geri kaçmaması için gerekli müdahaleyi yaparak daha rahat nefes almasını sağladık. Bu sırada 112'yi arayarak ambulans talebinde bulunduk. Ambulans gelince hastayı ambulansa yine zor nefes alır şekilde ve bilinci kapalı vaziyette teslim ettik. Ambulansa teslim ettikten sonra, çocuğun kapak yutmuş olabileceğini öğrendim. Kesinlikle ben müdahale ederken kapak yutma konusu söz konu değildi."

"Ürünü ben satmadım"

Kantin işletmecisi N.Y. ise, olay günü Mert’i görmediğini, ürünün satışını kendisinin yapmadığı şu ifadeleriyle belirtti:

"Şırınga şeklinde olan çikolata 6 Aralık'a kadar kantinde satılmaktaydı. O tarihten sonra ürün bittiği için bulunmamaktaydı. Eğer çocuk bu ürün sebebi ile öldü ise kantinden olay tarihinde aldığını düşünmüyorum. Daha önce almış ya da başka bir yerden almış olabilir. Kesinlikle ben satmadım, diğer arkadaşlarında olay günü sattığını düşünmüyorum. Yaklaşık 1 ay önce, denetmenler kantini denetlemiştir. Bu ürün de o zaman mevcuttu. Bana bu ürün ya da başka bir ürünle ile ilgili yasak olduğu yönünde ihtarda bulunulmadı."

Okul kameralarının görüntüleri ortaya çıktı

Soruşturma kapsamında kullanılan görüntülerle yürekler dağlandı. Görüntüde, Mert’in, boğazını tutarak Okul Müdür Yardımcısı’na yöneldiği, odada kimseyi göremeyince koridorda bulunan görevli S.K.’ya koştuğu kaydedildi. Görevlinin yere yığılan Mert’e yaptığı müdahale ve Mert’in sağlık ocağı sedyesiyle ambulansa taşınması yer alıyor.

Yorumlar (0)
22
açık