"MİT, Libya'da başarılı işler yapıyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT'in yeni binası "Kale"nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Suriye krizinin başladığı ilk günden itibaren sahada aktif rol oynayan teşkilatımız, sınır ötesi harekâtlarımızın başarıya ulaşmasında büyük rol oynadı. Şimdi de Libya'da üzerine düşen görevi başarıyla yerine getiriyor." dedi. 

GÜNDEM 06.01.2020, 14:37 06.01.2020, 15:17
"MİT, Libya'da başarılı işler yapıyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) yeni binası "Kale"nin açılış törenine katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, "Teşkilatımız, Kuzey Irak'ta yaptığı operasyonlarla örgütün en güvendiği yerleri başına geçirdi. Örgüte çok büyük kayıplar verdirildi. Suriye krizinin başladığı ilk günden itibaren sahada aktif rol oynayan teşkilatımız, sınır ötesi harekâtlarımızın başarıya ulaşmasında büyük rol oynadı. Şimdi de Libya'da üzerine düşen görevi başarıyla yerine getiriyor." dedi. 

"Teşkilatımızın gücü ve imkânı artmıştır"

İstihbaratın önemli saldırıların önlenmesinde büyük bir role sahip olduğunu kaydeden Erdoğan, "2014 yılında teşkilatımızın kanununu baştan sona yenileyerek günümüzün beklentilerine uygun hale getirdik. Ülkemizin ve dünyanın kritik süreçten geçtiği bugünlerde Milli İstihbarat Teşkilatımızın desteğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Bugün açılışını yaptığımız yeni hizmet binasıyla teşkilatımızın gücü ve imkânı artmıştır." ifadelerini kullandı.

"Terör örgütleri ülkemize karşı savaş ilan etmiş durumda"

Erdoğan, yeni dönemin en büyük tehdidinin terör olduğunu vurgulayarak, "Terör örgütleri ülkemize karşı savaş ilan etmiş durumdalar. Bölgemizdeki ülkelerin yaşadığı iç karışıklık ve krizler de başka tehdittir. Suriye krizi göç ve siyasi sonuçları itibarıyla ülkemizi doğrudan ilgilendiriyor." diye konuştu.

"Kendi oyun planımızı hayata geçirmeye mecburuz"

Doğu Akdeniz'deki güç mücadelesinin yakın gelecek için önem arz ettiğine dikkat çeken Erdoğan, "Değişken tablo karşısında elimiz kolumuz bağlı duramayız. Kendi oyun planımızı hayata geçirmeye mecburuz. Böyle bir süreçte Milli İstihbarat Teşkilatımız bize çok büyük destek sağlıyor. " açıklamasını yaptı.

"İstihbarat ile teknik kapasitenin birleştirilmesi kaçınılmazdır"

Erdoğan, teşkilata her türlü desteğin verildiğini aktararak, "Teknolojik donanımlar için gerekli bütçeyi artırdık. İHA, SİHA, istihbarat gemisi, uçağı gibi donanımları kazandırdık. İstihbarat ile teknik kapasitenin birleştirilmesi kaçınılmazdır. Teknoloji konusunda istihbaratta da yeniliklerin peşinde koşmaya devam edeceğiz. Uydumuzun bir an önce faal hale getirilmesi için ilgili kurumlarımızın önemli sorumlulukları var." dedi.  

"Türkiye, dünyanın her yerinde hareket edebilme imkânına kavuştu"

Teşkilatın veri analizi için tüm kaynaklara ulaşabilmesinin milli güvenliğin bir gereği olduğunu kaydeden Erdoğan, "Devlete ait verilerin tek bir yerde toplanması lazım. FETÖ'nün kurumlarımızdan temizlenmesiyle güvenlik alanındaki başarılarımız arka arkaya gelmeye başlamıştır. Türkiye, MİT'in başarılı çalışmalarıyla, hiçbir ülkenin yardımına ihtiyaç duymadan dünyanın her yerinde hareket edebilme imkânına kavuştu." ifadelerini kullandı.

"Yurtdışında daha fazla faaliyet yürüten bir istihbarat yapısı bekliyoruz"

Erdoğan, her geçen gün artan tehditlerin büyüklüğünün MİT'ten beklentiyi artırdığını belirterek, "Önümüzdeki dönemde yurtdışında daha fazla faaliyet yürüten bir istihbarat yapısı bekliyoruz. Bu kabiliyete mecburuz. Yapacak çok işimiz var. Nitelikli insan gücü ve çalışma azmiyle teşkilatımızın kendisinden beklediğimiz katkıları vereceğine inanıyoruz." diye konuştu.

MİT'in yeni binası "KALE"

Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) yeni binası, Ankara'nın Etimesgut ilçesinin Bağlıca semtinde bulunuyor. "Kale" olarak nitelendirilen yeni bina, 40 yıl boyunca yapılacak hizmetler göz önünde bulundurularak inşa edildi. 

Yaklaşık 5 bin dönüm üzerine yapılan yeni bina, 3 metre yüksekliğinde beton duvarlarla ve dikenli tellerle korumaya alındı.

Öte yandan bina, dinlemelere, yetkisiz girişlere ve sızmalara karşı özel olarak dizayn edildi.

İç içe katmanlar şeklinde mimari yapıya sahip olan yeni bina, MİT'in tek adresi değil.

Ankara'da 10'dan fazla MİT adresi bulunuyor ancak bu bina ana karârgah olacak.

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur