Kritik S-400 mesajı: "Devam edecek"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400'lere ilişkin yaptığı açıklamada, teslimatta herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını ve sürecin bundan sonra da sağlıklı bir şekilde devam edeceğini vurguladı.

GÜNDEM 12.07.2019, 12:17 12.07.2019, 15:45 Banu Fırıncılar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ile görüşmesinin ardından basın toplantısı gerçekleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu, basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtladı.

S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı'na intikaline ilişkin bir soruya Çavuşoğlu, şöyle karşılık verdi:

"(S-400 anlaşması) Bitmiş bir anlaşma ve süreç seyrinde devam ediyor. Biz bu işleri koordine ediyoruz. Uçak izni olsun, gelecek personel izni olsun, bu konularla ilgili süreçler de devam ediyor. Zaten Milli Savunma Bakanlığımız da gerekli açıklamayı yaptı. Herhangi bir sıkıntı yok. Süreç bundan sonra da sağlıklı bir şekilde devam edecek."

"Kıbrıs Türk tarafının hakları güvence altına alınsın"

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz konusunda Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yönelik adımlar atması halinde karşılık verileceğine ve Türkiye'nin Kıbrıs'taki faaliyetlerini artıracağına da dikkat çekti. 

Bakan Çavuşoğlu, "Beklentimiz son derece net. Kıbrıs Türk tarafının hakları güvence altına alınsın. Bize yönelik adımları ters teper. Bize yönelik bir adım olursa bunun karşılığını veririz, Kıbrıs'taki faaliyetlerimizi daha da artırırız. Bizim teklifimiz, KKTC'nin teklifi son derece sade. Adanın etrafındaki kaynaklarda Kıbrıs Türklerinin hakkı var, bu hak garanti altına alınmalı." dedi.

Yorumlar (0)
12°
parçalı az bulutlu