İsmail Demir "savaş gemisi" için tarih verdi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacak TCG Anadolu'nun inşa faaliyetlerini inceledi. Demir, gemiyi 2020 yılının sonunda Deniz Kuvvetlerine teslim edeceklerini belirtti.

GÜNDEM 21.11.2019, 13:15 21.11.2019, 13:19
İsmail Demir "savaş gemisi" için tarih verdi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, İstanbul'un Tuzla ilçesinde yapımı süren çok maksatlı amfibi hücum gemisi TCG Anadolu'da incelemeler yaptı. 

Demir, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Deniz Kuvvetlerimizin sahip olacağı en büyük gemi Anadolu gemisinin inşa edildiği alanda incelemelerde bulunduk. Bu gemi Türkiye’nin gurur kaynağı olacak. Bir anlamda kamuoyunda uçak gemisi olarak bilinen gemimiz ve çalışmalar son derece düzenli bir şekilde yürütülüyor ve süre olarak da tersaneyle konuştuğumuzda planlanan süreden yaklaşık bir yıl daha önce geminin teslim edilmesiyle ilgili tedbirlerin alındığını, alınmaya devam edildiğini gördük. İnşallah 2020’nin sonunda bu gemiyi Deniz Kuvvetlerimize vermiş olacağız. Tersaneyle konuşmalarımızda bu çalışmaların gidişatından memnun olduklarını gördük. Biz de gidişattan memnunuz. Bu incelemeyi yaparken çeşitli ürünlerin yerlileştirilmesi, yerli ürünler ve projeler kullanılmasıyla ilgili de yerinde tespitler yaptık. İnşallah bundan sonra bu tür gemilerle Türkiye'de, dünyada iddialı olacaktır. Hem tasarımı hem de çeşitli malzemeler, sistemler açısından da iddialı bir konuma geleceğimizi umuyoruz. Deniz Kuvvetlerimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz."

Tam yük deplasmanı 27 bin ton olacak

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) Projesi'ni başlattı. Proje kapsamında TCG Anadolu gemisinin yapımı için harekete geçildi. 

TCG Anadolu gemisi, asgari bir tabur büyüklüğündeki kuvveti, ana üs desteğine gerek olmadan belirli yere intikal ettirebilecek. Geminin inşaatı, İstanbul'un Tuzla ilçesindeki Sedef Tersanesi'nde sürüyor. TCG Anadolu, dört adet mekanize çıkarma aracı, iki adet hava yastıklı çıkarma aracı, iki adet personel çıkarma aracının yanında uçak, helikopter ve insansız hava araçları da taşıyacak. 231 metre uzunluk ve 32 metre genişlikteki geminin tam yük deplasmanı yaklaşık 27 bin ton olacak.

Yorumlar (0)
19
açık