İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması: Yapılmayacak!

Kanal İstanbul'a ilişkin açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı İmamoğlu, "Arap şirketleri arazi aldıysa aldı. Eker biçerler artık. Çünkü olmayacak o proje. Yapılmayacak" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 02.01.2020, 10:53
İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması: Yapılmayacak!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul ile ilgili Sözcü'den Özlem Güvemli'ye açıklamalar yaptı.

"Arap şirketleri arazi aldıysa aldı"

Kanal İstanbul güzergahındaki arazilere Arap şirketlerinin ilgisini hatırlatan İmamoğlu, “Arap şirketleri arazi aldıysa aldı. Eker biçerler artık. Çünkü olmayacak o proje. Yapılmayacak" diye konuştu. 

"İçinde akıl ve bilim yok"

"İsteseniz de istemeseniz de yapacağız" söylemlerine karşı çıkan İmamoğlu, "Kuralına göre yapsan, mevzuyu tüm aşamalarını geçirerek yapsan diyeceğim ki ‘her şey kuralına uygundu biz laf dinlemiyoruz'. Ortada kural yok ki, plana işlenmemiş. Bir kamulaştırma kararı yok. Mesela Arnavutköy ve Başakşehir sınırlarında kanalın geçeceği yerler var. Hâlâ kanalın geçeceği yerlerde imar veriyor, inşaat ruhsatı veriyor, plan geçiriyor. Bu kadar karmaşık bir süreç. İçinde akıl ve bilim yok. Biz teknik verilerimizi açıklıyoruz. Her açıkladığımız veriye sonunda cümle değiştirerek yanıt veriyorlar. Biz ‘böyle olur' diyoruz. Karşılığında ‘böyle olmaz' diyorlar. Açıklama sorumlusu gibi bakan her gün çıkıp bir cevap yetiştiriyor." ifadelerini kullandı.

"Bu projenin maliyeti asla 75 milyar TL değil"

İmamoğlu, "200 milyar deseniz yanılmazsınız. İş insanı olarak kalem kalem çıkarsam maliyeti bulurum en fazla yüzde 25 yanılırım. Bu projenin maliyeti asla 75 milyar TL değil" diye konuştu.

"Bu güzel memleketin doğasını mahvediyoruz"

Projeye karşı olduğunu söyleyen İmamoğlu, "Bu güzel memleketin doğasını mahvediyoruz. Bu mesele önce İstanbullunun meselesi, sonra 82 milyon vatanseverin meselesi. Daha da ötesi dünyanın meselesi. Kafana göre dünyanın coğrafyası ile oynayamazsın. Olamayacağını akılla bilimle anlatacağız, asla siyasileştirmeyeceğiz. Kimse de sayın Cumhurbaşkanı istiyor diye kabul etmesin. Akıl ve bilim kabul ediyorsa etsin. Bu proje, 1453'te Fatih Sultan Mehmet'in fethedip bize emanet ettiği tarihe ihanettir." değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu