İçişleri: 63 milyon yasağa uyuyor

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada 31 ilde 63 milyon 640 bin vatandaşın neredeyse tamamının yasağa uyduğu belirtildi.

GÜNDEM 11.04.2020, 15:58 11.04.2020, 16:26
İçişleri: 63 milyon yasağa uyuyor

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

"31 ilde toplam 63 milyon 640 bin vatandaşımızın neredeyse tamamı sokağa çıkma yasağı kapsamında evlerinde kalarak karara uydu."

"Sokağa çıkma yasağı başladığı andan itibaren bu kuralı ihlal eden 2 bin 756 kişiye adli ve idari işlem gerçekleştirildi."

"Ekmek gibi zorunlu ihtiyaçlar, vefa sosyal destek grupları, yerel yönetimler, muhtarlar ve fırın esnafı vasıtasıyla karşılanıyor"

2756 kişiye ceza kesildi

İçişleri Bakanlığı, 31 ilde vatandaşların neredeyse tamamının sokağa çıkma yasağına uyduğunu, bu kuralı ihlal eden 2756 kişiye ise adli ya da idari işlem gerçekleştirildiğini kaydetti.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) önlemleri çerçevesinde 31 ilde (30 büyükşehir ile Zonguldak) dün gece saat 00.00 itibarıyla sokağa çıkma yasağının başladığı ve yarın gece saat 00.00'a kadar devam edeceği anımsatıldı.

Yasak kapsamında 30 büyükşehir ve solunum yolu hastalarının yoğun olduğu Zonguldak ilindeki vatandaşların mağdur olmaması için ekmek gibi zorunlu ihtiyaçların valilik ve kaymakamlıklar tarafından oluşturulan vefa sosyal destek grupları, yerel yönetimler, muhtarlar ve fırın esnafı vasıtasıyla karşılandığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

"31 ilimizde toplam 63 milyon 640 bin vatandaşımızın neredeyse tamamı sokağa çıkma yasağı kapsamında evlerinde kalarak alınan karara yüksek bir oranda uyum sağlamıştır.

Ancak bazı illerimizde az sayıda da olsa alınan kararlara uymayan vatandaşlarımıza Umumi Hıfzıssıhha ve TCK'nin ilgili kanun maddeleri kapsamında adli ve idari işlem uygulanmıştır. Bu kapsamda sokağa çıkma yasağı başladığı andan itibaren bu kuralı ihlal eden 2 bin 756 kişiye adli/idari işlem gerçekleştirilmiştir. 

Vatandaşlarımıza, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında aldığımız tedbirlere, göstermiş oldukları duyarlı yaklaşımdan dolayı teşekkür ederiz."

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu