HAYDİ nedir, nasıl çalışır? HAYDİ hayvan polisi ne iş yapar?

Hayvanları koruma için tasarlanan HAYDİ uygulaması nedir ve nasıl çalışır soruları gündem oldu. Hayvanlara karşı suçlar için hazırlanan HAYDİ uygulaması paralı mı? HAYDİ uygulaması nedir? HAYDİ uygulamasının amacı nedir? İşte detaylar…

GÜNDEM 06.05.2022, 17:10 06.05.2022, 17:13 Ömer Aksan
HAYDİ nedir, nasıl çalışır? HAYDİ hayvan polisi ne iş yapar?

Vatandaşlar, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Hayvan Durumu İzleme uygulamasına yoğun ilgi gösteriyor. 28 Temmuz'da hazırlanan HAYDİ uygulaması üzerinden gerçekleştirilen ihbar sayısı bini aşmış durumda. HAYDİ uygulaması nedir? HAYDİ hayvan polisi ne iş yapar? HAYDİ nasıl çalışır? HAYDİ uygulaması paralı mı? İşte ayrıntılar…

HAYDİ UYGULAMASI NEDİR

“HAYDİ uygulaması nedir?” şeklindeki soruya cevap arayanlar için hayvanlara, doğaya ve çevreye karşı işlenen suçları engellemek, bu konuda vatandaşlarımızın da duyarlılığını arttırarak, söz konusu mücadeleye paydaş etmek adına HAYDİ ismi altında bir mobil ihbar uygulaması tasarlanmış ve ve 28 Temmuz 2020 itibariyle hizmete alınmıştır.

HAYDİ NASIL ÇALIŞIR? 

HAYDİ uygulaması, Play Store ve Apple Store üzerinden telefonlara indirilebilecek bir uygulama olup, doğum tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bilgileriyle uygulamaya giriş yapılabiliyor. Ardından telefona gelen doğrulama kodu ile uygulama aktif duruma gelecektir. Öte yandan kullanıcılar, bu uygulama yoluyla ihbar konusu ile ilgili görüntü de paylaşılabiliyor.

HAYDİ HAYVAN POLİSİ NE İŞ YAPAR? 

HAYDİ mobil uygulamasıyla hazırlanan ara ve ana yüzler aracılığıyla hem doğa hem çevre ile ilgili hem de hayvanları yaralama ya da öldürme, aç/susuz bırakma, sokağa atma, gücünü aşan yük yükleme, kötü davranma, zararlı yiyecek içecek verme, çevrenin kirletilmesi sebebiyle hayvanın zarar görmesi, hayvanların gürültüye sebep olması, işkence, hayvana çarpıp yardım etmeme, zarar verme, eziyet, cinsel ilişki, cinsel içerikli yayınlarda hayvanların kullanılması, hayvanların dövüştürülmesiyle kumar oynatma, bakımlarını ihmal etme, tehlike teşkil eden hayvanları üretme, Türkiye’ye sokma vb. idari ya da adli işlem yapılmasını gerektiren meselelerde vatandaşlar tarafından güvenlik güçlerine anlık olmak üzere ihbarda bulunabilecektir.

HAYDİ UYGULAMASI ÜCRETLİ Mİ? 

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan HAYDİ uygulaması, bir platformdur. Kullanıcılar, HAYDİ uygulamasını ücretsiz bir şekilde telefonlarına indirerek hayvanlara, doğaya ve çevreye karşı işlenen suçu ihbar edebilirler.

Yorumlar (0)
10
açık