Hafta sonuna doğru hiçbir ilde maske sorunu kalmayacak!

Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, aralarında Ankara ve İstanbul'un yer aldığı 31 kentte geçtiğimiz perşembe gününden itibaren eczaneler aracılığıyla maske dağıtıldığını belirterek, "Bu hafta sonuna doğru da diğer illerde de maske sorunu kalmayacak." açıklamasını yaptı. 

GÜNDEM 21.04.2020, 10:29
Hafta sonuna doğru hiçbir ilde maske sorunu kalmayacak!

Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, Ankara ve İstanbul'un ardından Konya, Bursa, Gaziantep, Adana, Eskişehir, Şanlıurfa, Balıkesir, Kayseri, Van, Mardin, Malatya ve Tekirdağ'ın da aralarında yer aldığı 31 kentte geçtiğimiz perşembe gününden itibaren eczaneler aracılığıyla maske dağıtıldığını ifade etti. 

Erdoğan Çolak, Ankara'da şu ana kadar toplam 2 bin eczaneye yaklaşık 8 milyon maske sağlandığını, İstanbul'da bulunan eczanelerin yaklaşık 10 gündür maske dağıtımında çaba harcadığını belirtti. 

 Bu hafta sonuna doğru diğer illerde maske sorunu kalmayacak"

Çolak, "10 günde her gün İstanbul'a 500 bin maske dağıtılıyordu, sonra 2,5 milyona çıktı. 1 milyona yakın maske de Ankara'ya geliyordu. Perşembe günü 31 ile gitti. Dün itibarıyla o illerimizde maske sorunu yok ve SMS'leri atılmış durumda. Diğer illerde de bugünden itibaren gönderilmeye başlanacak. Bu hafta sonuna doğru da diğer illerde maske sorunu kalmayacak." ifadelerini kullandı. 

"Maskeyle birlikte eczane yığınsallığı fazlalaştı"

31 şehirde bulunan eczanelerin çoğunda maske olduğunu kaydeden Çolak, "Ancak burada yanlış olan şey şu; o ilde ne kadar insan o maskelerden yararlanacaksa, o kadar SMS gidiyor. Bu da eczanelerde bir yığılmaya neden oluyor. Bir de vatandaşımız bu illerde hafta sonu sokağa çıkamadığı için pazartesiyi de bir fırsat olarak değerlendiriyor. SMS'i gelmediği halde eczanelere maskesini sormaya gidiyor. Bizim korona günlerinde ilk baştaki eczane yığınsallığımız azalmıştı ancak maskeyle birlikte bu yığınsallık fazlalaşmış durumda. Bir eczaneye 500 maske gidiyor, bunu bizim vermemiz gereken insan sayımız 100; ama eczanelere 300, 400, 500 insan geliyor." dedi. 

"Başka ilaçlara talepler artık yok"

Çolak, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde bağışıklık sistemini kuvvetlendiren vitaminlere olan talebin ilk günlere oranla azaldığını aktararak, "Diğer ilaçlara talepler koronanın ilk günlerinde olmuştu. Eczanelere de insanlar geliyordu. Daha sonra 3 aylık tedaviler başlayınca, 65 yaş üstü ve 20 yaş aştı vatandaşların evlerinde izolasyona başlamasıyla eczanelerimizde yoğunluk azaldı. Maskeyle birlikte eczanelerimizde çok fazla sirkülasyon var. Başka ilaçlara talepler bir süre önce vardı; ama şimdi yok. Bilim insanlarının medyaya çıkması, vatandaşımızın biraz daha ilaca ve diğer ürünlere daha ciddi yaklaşımını sağladı." ifadelerini kullandı. 

"Eczane çalışanlarımıza koruyucu ekipman konusunda destek istiyoruz"

Eczane çalışanlarının yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı gerekli önlemleri aldığını kaydeden Çolak, "Bu uzun süreli bir iş. Ne kadar süreceğini tam bilmiyoruz. Eczane çalışanlarımızın önlüğe, tuluma ihtiyacı var. Sağlık Bakanlığı'ndan bu konuda beklentimiz var. Eczane çalışanlarımıza koruyucu ekipman konusunda destek istiyoruz. Eczane çalışanlarımıza belirli aralıklarla test yapılmasını istiyoruz. 10 günde bir kontrol edilmelerinde yarar var. Önümüzdeki süreçte açılacak ekonomik paketin içinde eczacılarımızın da yer almasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu